Yunan televizyonları Meriç’teki bot faciasına geniş yer verdi

Yunan medyası, Meriç'teki kayıp Türklere ilişkin gelişmeleri gün boyunca yakından takip etti.


Bugün de sabah kuşağında bot kazasını ekranlarına taşıyan Yunan devlet televizyonu ERT 1, özel kanallar Skai, Ant1, Star ve Alfa gibi önde gelen medya kuruluşları, gelişmeyi izleyicilerine aktarmayı sürdürüyor.

Yunanistan medyası, dün gece yarısı Meriç’te 9 kişi ile birlikte alabora olan bot faciasına geniş yer verdi. Erdoğan yönetiminin baskısı sonucu ülkeyi terk etmek zorunda muhaliflerden 5 kişinin kurtulmayı başardığına dikkat çekilen haberlerde, 36 yaşındaki anne Hatice ile 3 çocuğunu ise arama çalışmalarının sürdüğünü belirtildi.

Yunan medyası, Türkiye’den Yunanistan’a geçmeye çalışırken alabora olan bot kazasına ilişkin dün gün boyunca gelişmeleri yakından takip etti. Bugün de sabah kuşağında bot kazasını ekranlarına taşıyan Yunan devlet televizyonu ERT 1, özel kanallar Skai, Ant1, Star ve Alfa gibi önde gelen medya kuruluşları, gelişmeyi izleyicilerine aktarmayı sürdürüyor. Dün akşam ana haber bültenlerinde kazaya dair detaylı haberlerini bölgeden canlı yayınlarla seyircilerine aktaran kanallar, kayıp çocukların fotoğraflarına yer verdi.

Devlet kanalı ERT 1, Türk hükümetinin cadı avından kaçmak zorunda kalan Türk vatandaşlarından oluşan 9 kişiden 5’inin Yunan tarafına geçmeyi başardığını aktardı. Yunan polisinin 36 yaşındaki anne ile birlikte 1, 5 ve 7 yaşlarındaki 3 erkek çocuğunu arama çalışmalarından bir sonuç alamadığı belirtildi. Bugün günün aydınlanmasıyla süreceği belirtildi. ERT 1, Orestiada kasabasının Thourio köyü yakınlarında gerçekleşen bot kazasının ardından kurtulan baba Murat Akçabay’ın yardım talebinde bulunduğu video mesajını da Yunanca altyazı ile yayınlanarak izleyicilerle paylaştı.

Öte yandan ülkenin önde gelen özel kanalları Skai, Alfa ve Ant 1 televizyonları da 20:00 ana haber bültenlerinde bot kazasına geniş yer verdi. Muhabirlerine bağlanarak son gelişmeleri aktaran kanallar, aranan 3 erkek çocuğunun fotoğrafları da yayınladı. Dün Kurtulanlardan birinin Avusturya’daki akrabasına haber vermesi üzerine Interpol’ün de devreye girdiği ve Yunan yetkililer ile temasa geçtiği aktarıldı.

Öte yandan gazetelerin internet sayfaları ile yüzlerce haber portalı, bot faciasına ve arama çalışmalarına yer vererek kayıpların fotoğraflarını yayınladı.

Türkiye’den ayrılmak zorunda kalanlardan Abdurrezzak ve Doğan ailelerinin içerisinde bulunduğu 8 kişiden 1 kişinin sağ kurtulabildiği ifade edildi.


        Habere yer veren tv linkleri

ERT1 TV: http://webtv.ert.gr/ert1/eidiseis/19iol2018-2100-deltio-eidiseon/

ANT1 TV: http://www.ant1news.gr/news/watch?cid=rad2q_ce_bbdk%3d

SKAI TV: http://www.skai.gr/player/tv/?mmid=309329

ALFA TV: http://www.alphatv.gr/news/society/mitera-kai-ta-tria-tis-paidia-agnooyntai-ston-evro

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ