Yeni yaptırım tehdidi sonrası: Brunson itirazı üst mahkemece de reddedildi

ABD ile yaptırım krizine yol açan Rahip Brunson'ın ev hapsine yapılan itiraz 3. Ağır Ceza Mahkemesince de reddedildi.Daha önce 3. Ağır Ceza Mahkemesin'e yapılan itiraz, bir üst mahkeme olan 3. Agir Ceza Mahkemesi'ne sevk edilmişti.


Brunson hakkındaki kesin kararı bu mahkeme verdi ve ev hapsine yapılan itirazı kabul etmedi.

Brunson'ın avukatı Cem Halavurt, çarşamba günü Ahval'e yaptığı açıklamada, "Normalde ev hapsi kararını 2. Ağır Ceza Mahkemesi verdi ve biz de oraya verdik itiraz dilekçesini. Mahkeme itiraz olarak görüp üst mahkemeye gönderdi" demişti. Halavurt'a göre olumsuz bir karar yoktu ve süreç devam ediyordu. Avukat, alt mahkemenin kendisi ile çelişmemesi adına topu bir üst mahkemeye attığı görüşünü dile getirmişti.

ABD ile ilişkiler ve Brunson davası liranın değeri üzerinde anlık etki gösteriyor ve bu karar sonrası bir kez daha hızla değer kaybetmesi kaçınılmaz gözüküyor.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in dün akşam saatlerinde Türkiye’de tutuklu bulunan Rahip Brunson serbest bırakılmazsa yeni yaptırım sinyali vermesi, Trump’ın gece Twitter’dan Türkiye’yi hedef alan a&c cedil;ıklaması lira üzerinde olumsuz etki yaratmaya başlamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye saatiyle gece 2:30’da ABD saatiyle saat 20:30’da yine Twitter üzerinden Türkiye’ye yolladığı mesajlarda yine Rahip  Brunson’ın tutuklu kalmasını eleştirirken bu kez Türkiye ile ilişkilerin azaltılacağını söylemişti. ABD Başkanı Trump, yine Twitter'dan son mesajını vermişti:

“Türkiye uzun yıllar ABD’den yararlandı. Şimdi, ülkemizi büyük bir vatansever olarak temsil eden ve muhteşem biri olan rahipi tutuklu tutuyorlar. Masum bir adamın serbest bırakılması için hiçbir şey ödemeyeceğiz, Türkiye ile ilişkilerimizi azaltıyoruz.”

Salı günü ABD Maslahatgüzarı tarafından Brunson'a yapılan ev ziyareti kulisleri hareketlendirmişti. Çarşamba günü de başında serbest bırakılabileceği yolundaki haberler sonrası Türk lirası dolar ve Euro karşısında hızlı bir yükselişe geçmiş, dolar uzun bir aradan sonra ilk defa 6 liranın altına kadar inmişti. Ancak bugün piyasalarda ciddi bir hareketlenme oldu ve dolar 6 liranın, Euro da 7 liranın üzerine çıktı. Piyasalardaki bu hareketliliğin, Brunson davasından gelecek kararın olumsuz olacağının tahmin edildiğine bağlandığı düşünülüyor.

18 Temmuz'da İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada hakkında tutukluluğa devam kararı verilen İzmir'deki Diriliş Kilisesi'nde yaklaşık 20 yıldır görev yapan ABD'li Rahip Andrew Craig Brunson, adli kontrol şartıyla ev hapsine alınmıştı.

Brunson'ın avukatı İsmail Cem Halavurt aracılığıyla sağlık sorunlarını da gerekçe göstererek karara itirazda bulunmuş ancak itirazı değerlendiren mahkeme, Brunson'ın İzmir'deki adresinde 'konutunu terk etmekten yasaklanması' ve yurt dışına çıkış yasağı uygulanmasına karar vererek tahliye kararı vermişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ