Ünlü Ressam 33 aydır tutuklu Zehra Doğan için New York'ta duvara resim yaptı

Dünyaca ünlü İngiliz Sanatçı Banksy, Gazete-Ressam Zehra Doğan'nın 33 aydır tutuklu olarak cezaevinde olmasından dolayı New York'un Manhattan bölgesinde yer alan duvara resmini çizdi.
Dünyaca ünlü İngiliz sokak sanatçısı Banksy, gazeteci ve ressam Zehra Doğan’ın tutuklanmasını protesto için New York’un Manhattan bölgesinde bir duvar resmi yaptı.

Zehra Doğan’ın yargılanmasına neden olan çizimini duvara yansıtan Banksy, “Bu resmi yaptığı için 2 yıl 9 ay 22 gün hapis cezasına çarptırıldı” diye yazdı. Altında da Zehra Doğan’ın demir parmaklıklar ardında resmedildiği ve ‘Zehra Doğan’a Özgürlük’ yazan bir çizim yer aldı.

BBC’nin haberine göre, Banksy, genelde cezaevinde gün sayanların attığı ve cezaevi parmaklıklarını sembolize eden siyah çizgilerden oluşan duvar resminde Zehra Doğan’ı da çizgilerin, parmaklıkların arkasında resmedip altına ‘Zehra Doğan’a Özgürlük’ yazdı.


Hâkim, Zehra Doğan’ın yaptığı resmin ‘eleştiri sınırlarının ötesinde’ olduğuna ve ‘terör örgütü propagandası suçu’ işlediğine hükmetmişti.

Banksy, New York Times gazetesine açıklamasında “Ona çok üzülüyorum. Ben, hapis cezasından daha fazlasını gerektirebilecek çizimler yapmıştım” dedi.

New York’taki bu duvar resmi, çizimleri nedeniyle daha önce 30 gün cezaevinde yatan sokak sanatçısı Borf ile ortak yapıldı.

Dicle Üniversitesi Resim Öğretmenliği Bölümü mezunu olan Zehra Doğan, 2012 yılından beri JİN Haber Ajansı’nda muhabir ve editör olarak çalıştı. ‘Ezidi Kadınların Çığlığı’ haberiyle Metin Göktepe Gazetecilik Ödülü’ne layık görülen Doğan, sokağa çıkma yasaklarının başladığı ilk günlerden itibaren başta Mardin olmak üzere bölgenin birçok yerinde görev yaptı.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ