​Tutuklu savcı-hakim yakınlarından blog: Sesimizi buradan duyuracağız

15 Temmuz sonrası 3 bin 89 yargı üyesi tutuklandı. 4 bin 143 yargı üyesi ise açığa alında ve meslekten ihraç edildi. Kendilerine konuşma hakkı tanınmadığı gerekçesiyle savcı hakim yakınları, bir blog açarak açıklamada bulundu.
http://justiceheldhostage.blogspot.com adresinde yapılan açıklamada yabancı meslektaşlarından Türkiye’de tutuklu bulunan hakim savcılar için çağrıda bulunuldu. Her gün bir kaç hakim ve savcının hikayesinin de blog üzerinden paylaşılacağı belirtildi ve tutuklu hakim savcıların isim listesine de blogda yer verildi. Blogun başta İngilizce ve Almanca olmak üzere pek çok dilde yayın yapacağı ifade edildi.
 

Justice Held Hostage başlığıyla yapılan açıklama şöyle: 


Türkiye’de 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişiminin ardından bugüne dek 4 bin 143 yargı mensubu açığa alındı ve meslekten ihraç edildi. Açıklanan sayıya göre ise 3 bin 89yargı üyesi de tutuklu bulunuyor. 

Pek çoğu hakim ve savcılardan oluşan yargı üyeleri arasında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Yargıtay, Danıştay ve Anayasa Mahkemesi gibi yüksek yargı üyeleri de yer alıyor.


Binlerce yargı üyesinin açığa alınması, meslekten ihraç edilmesi ve tutuklanması, halen görevde olan yargı üyeleri için de bir tehdit oluşturdu. Görevde olan yargı üyeleri, kaygılı ve yargılanma endişesi taşıyor. Bu sebeple iktidarın istediği şekilde karar veriyor. Örneğin darbe girişiminden sonra tutuklanan gazetecilerin duruşmasında 21 gazeteciye tahliye kararı verilmişti. Tahliye kararı hükümetin tepkisini çekti. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu anında devreye girdi. Gazeteciler, cezaevinden çıkmayı beklediği saatlerde İstanbul Başsavcısı yeni bir soruşturma açtı. Başsavcı, gazeteciler için yeni bir gözaltı kararı verdi. Bazı gazetecilerin de tahliyesine itiraz edildi ve tutukluluklarının devamına karar verildi. Ve tahliye kararı veren mahkeme başkanı görevden alındı. Üstelik bu gazetecileri tutuklayan da tahliye kararı veren de aynı hakimdi. Daha önce iktidarın istediği şekilde kararlar almasına rağmen bir kere bunun dışına çıktığında hedef alındı.  

Yargının durumu bu iken hiç bir hakim ve savcı tarafsız, adil bir karar alamıyor. Binlerce hakim savcı da haksız şekilde yargı bağımsızlığı olmadan cezaevinde tutuluyor. Ve tahliye edilme umutlarını yitirmiş vaziyette. Bu da moral ve psikolojilerini olumsuz etkiliyor. 

Tutsak yargı üyelerinin yaşadıklarını gündeme getirebilmek de imkansız durumda. Türkiye’de 150’den fazla gazeteci tutuklu. Diğer gazeteciler de iktidara yakın medya tarafından hedef alınmaları durumunda cezaevine girme kaygısı bulunuyor. Bu mağduriyetleri dile getirebilmek haliyle imkansızlaştırıldı. 

Hakim ve savcılara destek olmak ve kısılan seslerini bir nebze olsun duyurabilmek amacıyla -(amatörce de olsa) bu blogu açma gereği duyduk. Buradan, genel sorunların dışında hakim ve savcıların kişisel olarak yaşadıklarını aktarmayı amaçlıyoruz. Her yargı üyesini, günlük olarak hikayesiyle beraber yayınlama umudu taşıyoruz. Yurtdışından yargı meslek örgütleriyle de görüşmeler yapmayı umuyoruz. Ve Türkiye’deki tutsak yargı üyelerine gönderecekleri mesajları yayınlamayı hedefliyoruz. 

Tutsak yargı üyelerinin ailelerinden de bize ulaşarak seslerini duyurma fırsatını değerlendirmelerini istiyoruz. Blogda yer alan yazıları, İngilizce, Fransızca, Almanca yayınlamaya çalışacağız. Ve siz takipçilerimizin destek sunması halinde, başka dillere de çeviri yaparak yayınlamayı düşünüyoruz. Blogu takip eden Türk yargı üyelerinin göndereceği destek mesajlarına isimlerine yer vermeden yer vereceğiz. Blogumuzu okuyan Avrupa Birliği, ABD, Kanada, Avustralya ve diğer ülkelerde görevli yargı üyelerine de çağrımız var: Türkiye’de zor durumda bulunan meslektaşlarınıza destek olmak için yayımlamak üzere mesajlarını göndermenizi rica ediyoruz. Lütfen meslektaşlarınız için moral olacak mesajlarınızı bize ulaştırın ve tutsak meslektaşlarınızı yalnız bırakmayın. 

Blogumuzu zaman içinde geliştirmeyi ümit ediyoruz. Her türlü fikir, öneri ve desteğinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Justice Held Hostage 

Bizimle, aşağıda yer alan adresler vasıtasıyla iletişime geçebilirsiniz…

Twitter: @jhhturkey
[email protected]
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ