Türkiye’yi yasa boğan Nupelda ve Ayaz kardeşler yanyana defnedildi

Tunceli’de hayvan otlattıkları sıra teröristlerin döşediği patlayıcının infilak etmesi sonucu hayatını kaybeden Nupelda ve Ayaz Güloğlu kardeşler bugün toprağa verildi.


Tunceli’nin Ovacık ilçesi Bilgeç köyüne bağlı Çakılçeşme mezrasında, dün meydana gelen patlama sonucu Ayaz Güloğlu (8) ve Nupelda Güloğlu (4) kardeşler yaşamını yitirdi. Teröristlerin mayına basan Güloğlu kardeşlerin cenazeleri, Elazığ Fırat Üniversitesi Hastanesi’ndeki otopsilerinin ardından bugün aile fertleri tarafından alınarak Ovacık’taki Munzur Baba Cemevi’ne getirildi.Nupelda ve Ayaz kardeşlerden geriye bu fotoğraf kaldı.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığı habere göre, Güloğlu kardeşlerinin cenaze törenine, Tunceli HDP Milletvekili Alican Önlü, Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Tunceli Valisi Tuncay Sonel, siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Cemevi’nde kılınan cenaze namazının ardından Güloğlu kardeşlerin cenazeleri, Çakmaklı köyü mezarlığında yan yana kazılan mezarlarda toprağa verildi. Baba Ali Ekber ile anne Cebriye Güloğlu’nun törende yaktığı ağıtlar duygusal anlara neden oldu.

Patlamada hayatını kaybeden çocukların amcaları Zeynel Güloğlu, kardeşinin 3 yıldır Çakılçeşme mezrasında yaylaya çıktığını, 3 aydır da orada bulunduklarını ifade etti. Patlamanın kaldıkları çadıra yakın bir noktada yaşandığını söyleyen Güloğlu, “Mayın olduğunu tahmin ediyorduk ama cenazeleri gördükten sonra belirsiz bir patlayıcı olduğunu düşünüyoruz. Patlayıcı maddenin ne olduğunu, nereden geldiğini bilmiyoruz. Her yıl oraya gidiyorlar. Orası hayvan ve insanların geçtiği bir yer. Herhangi bir sıkıntı yoktu. O nedenle patlayıcı nasıl geldi, bilmiyoruz. Savcı yaptığı incelemeye ilişkin bize bilgi vermedi. Otopsi raporunun beklememizi söyledi savcı” ifadesini kullandı.

Tunceli Barosu da olaya ilişkin yaptığı açıklamada, bölgedeki mayınların temizlenmesi gerektiğine işaret etti. Güloğlu kardeşlerin ölümüne sebep olan patlayıcının türü adli soruşturma neticesinde açıklığa kavuşturulacağı, baronunda bunun takipçisi olacağı belirtildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ