Türkiye’nin en stratejik fabrikası, Ethem Sancak’a peşkeş çekildi

Sakarya Arifiye’deki 1’inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü’nün özelleştirme süreci yeni bir boyut kazandı.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, fabrikanın yandaş işadamı Ethem Sancak’a ait BMC firması tarafından işletileceğini açıkladı. Türkiye’nin en stratejik kurumlarından olan fabrika, TSK’nın kullandığı tank paleti, gece görüş dürbünü ve Fırtına obüslerini üretiyor, Leopard T1 ve T2 tanklarının da modernizasyonu yapıyor.

Sakarya Arifiye’de bulunan ve Türk Silahlı Kuvetleri’nin (TSK) en stratejik kurumlarından kabul edilen 1’inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü, 21 aralık 2018’de Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile özelleştirme kapsamına alınmıştı.

Kararda, sürecin 31 aralık 2019 tarihine kadar tamamlanması öngörülmüştü. Cumhurbaşkanlığı’nın bu kararı, başta Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İyi Parti milletvekilleriyle, Harb-İş Sendikası başkanı Bayram Bozal’ın tepkisiyle karşılaşmıştı.


TSK’nın kullandığı tank paleti, gece görüş dürbünü ve Fırtına obüslerini imal eden fabrika, Leopard T1 ve T2 tanklarının da modernizasyonu yapıyor. Şu ana kadar 281 adet Fırtına Obüsü’nü TSK’ya teslim eden ve 140 yeni sipariş daha alan fabrika, Türkiye’nin en stratejik kurumlarından biri kabul ediliyor.

1 milyon 804 bin metrekarelik alan üzerine kurulu fabrikada , toplam 970 personel görev yapıyor. Bunların 112’si sivil memur, 714’ü ise subay ve astsubay. Fabrikada, Türkiye’nin en iyi yetişmiş askeri mühendisleri görev alıyor.ETHEM SANCAK İDDİASI DOĞRU ÇIKTI

Resmi Gazete’de işletme hakkının 25 yıllığına özel sektöre devredileceğinin belirtilmesinden sonra askeri fabrikanın Katarlılar veya Ethem Sancak’a satılacağı iddiaları ortaya atılmıştı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bugün yaptığı açıklama ile fabrikanın 25 yıllığına Ethem Sancak’a ait BMC firmasına devredildiğini açıkladı. Böylelikle Türkiye’nin en stratejik tesislerinden birinin özeleştirme süreci, ihalesiz olarak tamamlandı ve yandaş iş adamına peşkeş çekilmiş oldu.

CHP’Lİ VEKİLLER SAKARYA’YA ÇIKARMA YAPMIŞTI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Yıldırım Kaya’nın da aralarında bulunduğu 25 milletvekili, Tank Palet Fabrikası’nın özelleştirilmesi kararına tepki göstermek amacıyla, önceki gün  Harb-İş Sendikası Sakarya Şubesi’ni ziyaret etmişti.

Ankara’dan gelen ve CHP Sakarya İl Başkanlığı önünde toplanan parti heyeti, sendika binasına kadar yürümüştü.

“CHP YALAN SÖYLÜYORMUŞ”, FAKAT ÖZELLEŞTİ!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bugün BMC Sakarya Karasu üretim ve teknoloji üssü temel atma, Pınarbaşı fabrika ileri teknoloji üretim hattı hizmete alım ve BMC Power ilk yerli ve milli motor çalıştırma ortak töreninde konuştu.

Tank ve palet fabrikasının özel sektöre devrini teyit eden Erdoğan şunları söyledi:

“Ben şahsen tank palet fabrikasında çalışan kardeşlerim başta olmak üzere hiç kimsenin CHP’nin yalanlarına itibar etmediğini biliyorum. Öncelikle fabrikamızın satılması yalanını uydurarak, kesinlikle böyle bir şey söz konusu değil. Buna inananlara üzülüyorum. Kusura bakmasınlar Tayyip Erdoğan böyle bir yola tevessül etmemiştir. Bundan sonra da etmez. Burada çalışan arkadaşlarımızın özlük haklarında bir eksilme olmayacaktır. Aldığımız kararın gayesi fabrikanın üretkenliğini ve gücünü artırmaktır. Oradaki fabrikanın mülkiyeti devlete aittir ve öyle kalacak.”

HULUSİ AKAR FABRİKA İŞÇİLERİYLE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 4 Ocak’ta Cumhurbaşkanlığı kararı ile özeleştirilen Sakarya’daki tank-palet fabrikasını ziyaret etmişti.

Özelleşme sonrası yapılan protesto eylemleri sebebiyle fabrikaya geldiği öğrenilen Hulusi Akar işçi ve sendika üyeleriyle görüşmeler yapmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ