Türkiye'de ki FBI Ajanlarıyla ilgili Gülen Soruşturması başlatıldı..

ABD'ye kaçan eski Komiser Hüseyin Korkmaz ile ilgili FBI bana '50 bin dolar verdi' sözleri üzerine AKP hükümetinin Türkiye'deki FBI çalışanları hakkında soruşturma başlattığı kaydedildi.
ABD’ye kaçan eski komiser Hüseyin Korkmaz’ın “FBI bana 50 bin dolar verdi” sözleri üzerine AKP hükümetinin Türkiye’de görevli bulunan ve resmi sayısı 30 civarındaki FBI çalışanları hakkında inceleme başlattığı duyuruldu.

Yeni Şafak gazetesinin haberine göre, Korkmaz’ın ABD mahkemesindeki sözleri sonrasında bir FBI görevlisi önceki gün Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı’na çağrıldı. FBI görevlisinden, Korkmaz’ın ifadeleri hakkında izahat istendi.

30’DAN FAZLA ELEMAN


Habere göre ayrıca, Türkiye’de görev yapan ve aslında ABD iç istihbarat birimleri olan FBI, Adalet Bakanlığı Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi (DEA) gibi kuruluşların görevlileri de incelemeye alındı.

İktidar kaynaklarına yakınlığıyla bilinen gazetedeki haberde, özellikle 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonları öncesi ve sonrasında Gülen Cemaati ile ilişkide olduğu öne sürülen FBI ajanlarına ilişkin bir soruşturma hazırlanıyor. FBI yetkilileri hakkında, Korkmaz ile irtibatlarının belirlenmesi halinde “devletin güvenliği ve iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla, gizli kalması gereken bilgileri sızdırılması” suçundan soruşturma açılacak.

Bu FBI ajanları hakkında yasal işlem yapılacak, ABD’nin diğer istihbarat elemanlarının Türkiye’de çalışmasına izin verilmeyecek. FBI görevlileri sınırdışı edilecek.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ