Türkiye'de bir adam kaçırma vakası daha..

Olağanüstü Hal Dönemi'nde (OHAL) adam kaçırma vakalarında bir yenisi daha eklendi. Diyarbakır'ın Hazro İlçesinde Hıdır Çelik'ten 29 gündür haber alınamıyor.
OHAL döneminde yasa dışı olarak gözaltına alınıp sonra kendisinden haber alınamayan kişilere bir kişi daha eklendi. Kayıp kişilerden birisi Diyarbakır’ın Hazro ilçesinde daha önce de Ankara’da A City Alış Veriş Merkezi’ne yakın bir noktada iddiaya göre illegal biçimde gözaltına alındılar. Aileler başvurularından sonuç alamadıklarını hatta suç duyurusu dilekçelerini savcılıkların işleme koymadığını belirtiyor.  Kaçırılan iki kişi de evli ve çocukları var.

Diyarbakır’ın Hazro ilçesinde 16 Kasım’da yaşanan çatışma sonrası Diyarbakır Valiliği’nin “ bir işbirlikçi yakalandı” açıklamasında sözü edilen evli ve çocuk babası Hıdır Çelik’ten 29 gündür haber alınamıyor.

Diğer örnek ise Ankara’da. Türkiye Akreditasyon Kurumunda Uzman Yardımcısı olarak çalışırken Gülen Cemaati’yle irtibatı olduğu iddiasıyla mesleğinden ihraç edilen Ümit Horzum, 6 Aralık’ta kaçırıldı ve bir daha kendisinden haber alınamadı.


Ailenin tüm girişimleri sonuçsuz kaldı

Diyarbakır’ın Hazro ilçesinin Zoxbirîm (Kırmataş) köyü kırsalında 16 Kasım’da askeri operasyon sonucunda 2 PKK’lı öldürülmüş, bir kişi ise yakalanmıştı. Diyarbakır Valiliği çatışmaya ilişkin, “Bir terörist işbirlikçisi sağ olarak yakalandı” açıklamasında bulunmuştu. “İşbirlikçi” olduğu iddia edilen kişinin Hazro’nun Qubik (Bağyurdu) köyünden hayvancılık ile uğraşan evli ve çocuk babası Hıdır Çelik’in olduğu ortaya çıktı.

Yaşanan çatışma sırasında havyan alımı için köyde bulunduğu ileri sürülen Çelik’in, Volkswagen Passat marka 06 BZ 0990 plakalı aracın sivil olduğu iddia edilen kişilerce kurşunlandığı ve bunun sonucunda Çelik’in yaralandığı belirtildi. Olaydan sonra çatışmanın yaşandığı köye giden Çelik ailesi, köylülerden yaşananlara ilişkin bilgi alarak, Hıdır Çelik’in nerede olduğunu öğrenmek için harekete geçti.İlk olarak köye yakın olan Milkesî köyünde bulunan karakola başvuran aileye, önce bilgilerinin olduğu aktarıldı. Ancak karakoldaki askeri yetkilinin yaptığı telefon görüşmesi ardından bu kez de Çelik hakkında bilgi sahibi olmadıklarını belirterek, aileyi Hazro’ya yönlendirildi. Hazro’da İlçe Jandarma Komutanlığı’na başvuran ailenin, bu kez Silvan’a gitmesi söylendi. Silvan’dan da sonuç alamayan Çelik ailesi, bu kez Diyarbakır’da jandarma ve emniyet birimlerine başvurarak, Hıdır Çelik hakkında bilgi almak istedi. Ailenin girişimleri sonuçsuz kalırken, Hıdır Çelik hakkında ise herhangi bir bilgi yok.

Gözaltı kararı yok

Olayın üzerinden geçen 29 gün boyunca bölgede bulunan bütün karakol ve emniyetlere başvuran aile, Çelik’in akıbeti hakkında bilgi edinemedi. Avukatları aracılığıyla Çelik’i bulma arayışına giren aile, Çelik hakkında gözaltı kararı bulunmadığından dolayı sonuç alamadı. Aile, en son İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’ne başvuruda bulunarak, hukuki yardım talebinde bulundu.İkinci örnek Ankara’dan bir siyah transporter olayı

Ankara’da Türkiye Akreditasyon Kurumunda Uzman Yardımcısı olarak çalışan Ümit Horzum Ağustos 2016’da Gülen Cemaati’yle ilişkisi olduğu iddiasıyla görevinden ihraç edildi. Hakkında daha sonra arama kararı çıkan Horzum OHAL sürecinde işkence ve kötü muameleden çekindiği için teslim olmadı, kendi evinde de kalmadı.

Horzum 6 Aralık’tan sonra ailesini hiç aramadı. Aile yaptığı araştırmada, Horzum’un 6 Aralık günü saat 18 sıralarında Ankara A City Alışveriş merkezi civarında kaçırıldığını belirledi. Onlarca güvenlik kamerası ve mobese kaydı altında aracının önü kesilerek kaçırılan Horzum’la ilgili aile ilk olarak Emniyet birimlerine başvurdu. Ancak emniyet, jandarma ve savcılık birimleri Horzum’un gözaltında olduğu bilgisini doğrulamadı.

‘Eşin müebbetlik’

Hakkında, polis, jandarma ve adliyede gözaltına alındığına dair bir kayıt bulunmayan Horzum’un eşi evinin yakınındaki Jandarma karakoluna kaçırılma ihbarı için müracaat etti. Burada bulunan Jandarma Komutanı Başçavuş, Ümit Horzum’un arandığından bahisle “eşinin peşini bırak, bu adam müebbetlik örgüt yöneticisi bundan sana hayır gelmez” ifadelerini kullandı. Ayrıca başvuruyu kaçırma değil kayıp olarak kayda geçti.

Dilekçe numarası verilmedi

Bu olayın ardından adliyeye giden Horzum’un eşi suç duyurusunda bulunmak istedi. Ancak hiçbir savcı başvuruyu almak istemedi. Sadece bir savcının “dilekçeni alırım ama peşine düşme, kayıt numarası vermem” dediğini aktaran Ümit Horzum’un eşi, kocasının ihraç edilene kadar hakkında tek bir soruşturması dahi bulunmadığını yazdı.

Aile daha önce siyah transporter’la kaçırılan ve kendilerinden aylardır haber alınamayan kişilerin akibetinin Horzum’un da başına gelmesinden endişe ediyor. Aile sosyal medya hesabı üzerinden sesini duyurmaya çalışıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ