'Türkiye güveni sadece hukukla kazanabilir'

Almanya ile Türkiye ilişkileri son günlerde normalleşme sürecinden geçiyor.
Berlin’in ekonomik krizde olan Türkiye’ye ‘kurtarıcı eli’ni uzatması günlerdir tartışma konusu. Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile perşembe günü bir araya geldi.

Alman Bakan Altmaier'in Türkiye temaslarının ilk günü, iş insanlarına verilen yemekle sona erdi. DW Türkçe’ye göre, bakanlar mevcut sorunların aşılacağı iradesini vurgularken iş dünyası siyasette esen olumlu havadan umutlu. Alman basını ise, Ankara’nın sadece hukukla güven kazanabileceğine dikkat çekiyor.

Süddeutsche Zeitung gazetesi, Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier'in Türkiye ziyaretinin hemen öncesinde Alman Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye'ye yönelik seyahat bilgilerini güncelleyerek yeni uyarılarda bulunduğunu hatırlattı. Gazete verilen olumlu mesajlara rağmen ilişkilerde güvensizliğin sürdüğüne işaret etti:


"Almanya Türk ekonomisinin istikrara kavuşmasına katkıda bulunabilir ve bunu yapmalıdır da. Ancak normalleşme sadece ekonomik ilişkilerden ibaret olamaz. Hâlâ birkaç Alman vatandaşıyla binlerce Türk siyasi nedenlerle cezaevinde tutuluyor. Almanya Ekonomi Bakanı Türkiye'deki temaslarında mutlaka insan hakları konusuna da değinmelidir. Ama bunu formalite icabı yapmamalı ve iki ülke arasındaki normalleşmenin ancak asgari düzeyde de olsa hukuk devleti prensiplerine dönüşle mümkün olabileceğini muhataplarına anlatmalıdır."

Alman Süddeutsche Zeitung "Türkiye'nin ekonomik krize sürüklenmesinde kurumlarına duyulan güvenin azalmasının da payı oldu. Çalıştırdığı kişilerin tek bir sosyal medya paylaşımı yüzünden hapsedilebileceğini bilen hangi yabancı Türkiye'de yatırım yapar? Damadını Maliye Bakanı yapmakla ve Merkez Bankası'nın bağımsızlığına son vermekle güven kazanılmaz. Türk ekonomisi dışarıdan değil, sadece içeriden istikrara kavuşturulabilir. Erdoğan hukuk devleti prensiplerini tanımadığı sürece normalleşme için yapılacak her girişim başarısızlığa uğramaya mahkûm olacaktır" ifadelerini kullandı.  
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ