'Türkiye fon alabilmek için 'gelişmiş ülke' listesinden çıkarılmak istedi!'

Türkiye, iklim koruma önlemleri fonlarından yararlanabilmek için, 'gelişmiş ülke' statüsünden çıkarılıp, 'gelişmekte olan ülke' statüsüne dahil edilmek istiyor.DW Türkçe'den Değer Akal'ın haberine göre, Birleşmiş Milletler (BM) iklim konferansında konuyu gündeme taşıyan, Ankara'nın tutumu diplomatik bir hareketliliğe neden oldu. 


Ankara, 2016'da Paris İklim Anlaşması imzalanırken kendisine verilen sözlerin tutulmadığını savundu. Anlaşmayı Meclis'te onaylamayan hükümet, şimdi de, gelişmekte olan ülkeler kategorisine dahil edilerek, iklim koruma önlemlerine ilişkin yardım fonlarından faydalanmayı hedefliyor.

İlk adım olarak da, Berlin Büyükelçiliği aracılığıyla Bonn merkezli Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Sekretaryasına bir yazı iletildi ve İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'nin (UNFCCC) gelişmiş ülkelerin yer aldığı Ek-1 listesinden Türkiye'nin çıkartılmasını talep edildi.

Ankara, bu listeden çıkarılması halinde iklim değişikliğiyle mücadeleye daha büyük ve etkin katkı sağlayabileceğini savundu.

Konferansın ev sahibi Polonya Türkiye'nin değişiklik talebini konferansın gündemine almazken olası bir krizi engellemek için Türk heyeti ile Avrupa Birliği (AB) adına Fransa'nın da müdahil olduğu, yeni bir istişare süreci başlattı.

Alman çevre örgütü Germanwatch'ın Uluslararası İklim Politikaları Sorumlusu Lutz Weischer de Türkiye'nin talebinin kabulünün mümkün olmadığı görüşünde.

Weischer, "AB, komşu bölgesindeki Türkiye'ye bu konuda destek vermeye ilgi duyuyor. Almanya da Türkiye ile sorunun çözümünde müzakerelere müdahildi ve çözümün bir parçası olmak istiyor. Türkiye'ye destek hem iklim hedefleri hem de aynı zamanda ekonomik istikrar için önemli” diye konuştu.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ