Türkiye 35 milyar avroluk ‘hızlı tren projesi’ için Almanya’dan destek istiyor

Türkiye’nin demiryollarını Almanya’nın mali ve teknolojik desteğiyle modernize etmeyi planladığı öne sürüldü.
Projenin yeni hızlı trenler de dahil toplamda 35 milyar avroyu bulabileceği belirtildi.

DW Türkçe’nin aktardığına göre, Alman Der Spiegel dergisi son sayısında Türkiye’de yeni hızlı tren hatlarının açılmasının öngörüldüğü projeyi Alman şirketi Siemens öncülüğündeki bir konsorsiyuma teslim etmek istediğini yazdı.

Proje kapsamında, hızlı tren ağının örülmesinin, demiryollarına modern sinyal tekniğinin yerleştirilmesinin ve eski demiryolu ağının da modernize edilmesinin planlandığı belirtildi.


Habere göre, Türk hükümeti bu doğrultuda üç ay önce Alman hükümetine başvuruda bulunurken, hükümetler arası gizli görüşmelerin yürütüldüğü öne sürüldü.

Alman hükümetinin projeyi Türkiye’deki ekonomik krizin derinleşmesinin önlenmesi açısından bir fırsat olarak ifade edildi.

Almanya Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Thomas Bareiß’ın eylül ayı sonunda Türkiye’ye yapmayı planladığı ziyarette de bu konunun gündeme geleceği belirtildi. Görüşmede, projenin finansmanının ele alınacağı, Ankara’nın Alman hükümetinden ihracat güvencesi ve faizi düşük kredi istediği öne sürüldü.

Alman hükümetinden ve Siemens’ten herhangi bir açıklama yapılmazken, Der Spiegel’in haberinde Alman hükümetinin henüz Türk hükümetine proje ile ilgili bir güvence vermediği, ancak mali destek konusunda olumlu sinyal verdiği belirtildi.

Siemens, nisan ayında Velaro tipi 10 hızlı trenin 340 milyon avro karşılığında Türkiye’ye satılması konusunda Devlet Demiryolları (TCDD) ile anlaşma sağlamıştı.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ