Türkan Elçi’den ‘soruşturma’ çağrısı: Yargı bizi şaşırtsın

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir, eşi Tahir Elçi’nin 2015’te öldürülmesiyle ilgili Londra’da hazırlanan raporu paylaşarak soruşturma başlatılmasını talep etti.


Londra Üniversitesi Goldsmith Koleji bünyesindeki Forensic Architecture'ın, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesiyle ilgili raporunu açıklaması sonrası, Türkan Elçi'den 'raporun işaret ettiği katil zanlıları hakkında soruşturma başlatılması' çağrısı geldi.

Türkan Elçi, eşi Tahir Elçi’nin 2015’te öldürülmesiyle ilgili Londra’da hazırlanan raporu paylaşarak soruşturma başlatılmasını talep etti.


Türkan Elçi, eşi Tahir Elçi’nin Diyarbakır Barosu Başkanı olduğu 2015 yılında öldürülmesiyle ilgili kişisel Twitter hesabından yaptığı çağrıda, “Varsayalım hukukun uygulanmadığı, adaletin olmadığı konusunda biz yanıldık. Hukuki değere sahip rapora dayanılarak şüpheliler hakkında soruşturma başlatılmalı, yargı bizi şaşırtmalıdır. Bunu talep etmek en doğal hakkımızdır” dedi.

‘KUVVETLİ SUÇ ŞÜPHESİ ALTINDAKİ POLİSLER TUTUKLANMALI’ 

Mevcut Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın da, sosyal medya hesabından polislerin bir an önce sorgulanmasını istedi. Aydın, “Tamamen bilimsel veriler baz alınarak hazırlanan bu rapordan sonra beklentimiz, kuvvetli suç şüphesi altındaki polislerin bir an önce şüpheli sıfatıyla sorgulanarak, tutuklanmalarıdır” dedi.

RAPORDA DELİLLER ÜÇ POLİSİ İŞARET ETTİ 

Londra Üniversitesi Goldsmith Koleji bünyesindeki Forensic Architecture (Adli Mimarlık), Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesiyle ilgili raporunu açıkladı. Rapora göre Elçi’nin öldürülmesi esnasında olay yerinde bulunan YDG-H mensuplarından ikisi de öldürücü atışı yapmadı ancak polis memurlarından üçünün Elçi’ye yönelik doğrudan ateş hattı vardı ve eşkali raporda verilen bir tanesi açık ve engelsiz bir ateş hattıyla silahını ateşleyen tek memurdu.

Olay sonrasında ifade veren bazı polislerin beyanının aksine raporda, uzak bir mesafeden uzun namlulu bir silahın ateşlendiğine dair herhangi bir işitsel delile ulaşılamadığı da belirtildi.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ