Türk eğitimcilerin kaçırılmasından Kosova devletinin haberi yokmuş!

Kosova’da Türk öğretmenlerin kaçırılmasıyla ilgili parlamentoda kurulan komisyona, devletin zirvesindeki kurumlardan ‘bilgimiz yok’ cevabı geldiği ortaya çıktı.


6 eğitimcinin 28 Mart’ta Türk istihbaratı marifetiyle kaçırılmasını araştırmak üzere Kosova Parlamentosu’nda soruşturma komisyonu kuruldu. Komisyon, kaçırılma olayıyla ilgili gördüğü 15 kuruma yazı yazarak bilgi sordu. Birçok kritik kurum, yazdığı cevaplarda, konuya ilişkin bilgi sahibi olmadığını ileri sürdü.

BİLGİMİZ YOK!


Yerel basına yansıyan bilgilere göre, Cumhurbaşkanlığı’ndan komisyona gelen cevapta, ‘’Elimizde bu olaya ilişkin bilgi yok.’’ ifadeleri yer alıyor. Parlamento başkanı ve dışişleri bakanı da komisyonu ‘bilgimiz yok’ cevabıyla geçiştirdi. Başbakanlık ise, bilgi talebini içişleri bakanlığına yönlendirdi. Ancak içişleri bakanlığı emri başbakanlıktan aldığını söyleyerek kendini savundu.FOTO | AFP – Armend NIMANIAlbeu.com sitesindeki haberde, Kosova İstihbarat Ajansı’nın (KIA) sorulara eksik cevap verdiği belirtiliyor. Habere göre, polis de eksik bilgi gönderen kurumlar arasında.

20 KİŞİLİK LİSTE

Soruşturma komisyonu, kaçırılma olayıyla ilgili 20 kişilik ‘dinlenecekler listesi’ oluşturdu. Listede Cumhurbaşkanı Haşim Taçi de yer alıyor. Muhalefet milletvekili Celal Svecla başkanlığındaki komisyon, ilk olarak 10 Ekim’de emniyet genel müdürü Miradije Kelmendin’i dinledi.

ZORLA GETİRME TARTIŞMASI

Komisyonun ilk toplantısı bir tartışmaya sahne oldu. Komisyon, davete karşılık vermeyenlerin polis zoruyla hazır edilmesi için mahkemeye yazı yazılmasına karar verdi. Ancak Haşim Taçi yakınlığıyla bilinen parlamenter Ganimete Musliu, buna itiraz etti. Ön yargılı davranmadığını savunan komisyon başkanı Svecla, ‘’Komisyona gelmeyen için yasa ne öngörüyorsa o yapılacak.’’ diyerek geri adım atmadı.

11 üyeli komisyon, çalışmalarına gelecek haftadan itibaren devam edecek. Başlangıcı basına açılan görüşmelerin kalan oturumları basına kapalı olarak gerçekleştirilecek. 
  
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ