TÜGVA’lı kadınlar, feministleri sineğe benzetti

Feminist kadınların ‘ezan protestosu’ yapmadığı ortaya çıkmasına rağmen iktidara yakın kesimler, konuyu kaşımaya devam ediyor.
AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yönetim kurulunda olduğu Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) kadın üyeleri Taksim’de ezanın protosto edildiğini öne sürdü.

Protestocu feministler için ‘sinek’ benzetmesi yapan kadınlar, “Ezan bizim için yarım kalan hesabımız Viyana’nın fethine niyet tazelemektir” dedi.

BirGün gazetesinin haberine göre, Diyarbakır’daki Ulu Cami’de bir araya gelen TÜGVA üyeleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Taksim’de düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü’ne tepki gösterdi.


Sabah namazından sonra açıklama

TÜGVA Diyarbakır Kadın ve Aile Koordinatörlüğü tarafından organize edilen protesto, sabah namazının ardından düzenlendi.

TÜGVA Diyarbakır Kadın ve Aile Koordinatör Yardımcısı Seher Şenyüz, açıklamasında söz konusu yürüyüşte ezanın protesto edildiğini öne sürerek, “Ezan, inananlara kula kulluk etmeye yeltenmeyi aklının ucundan dahi geçirmeden evvel devreye girerek haklı oldukları takdirde onlara tüm dünyayı karşılarına alacak gücü bahşeden çağrıdır.” ifadelerini kullandı.

“Ezan, yarım kalan Viyana fethini tazelemektir”

Şenyüz, şöyle devam etti: “Ezan, bizim için Roma’nın, New York’un, Pekin’in, Tokyo’nun, Moskova’nın, Berlin’in, Paris’in ve yarım kalan hesabımız olan Viyana’nın fethine niyet tazelemektir. Ezan, dünyanın her yerinden mazlumların tek silahı, tutsak İhvan’ın özgürlük türküsü, Çeçen mücahitlerin zafer ezgisidir. Ezan, bu dünyanın çakılı manevi çivisi ve tüm Müslümanların kırmızı çizgisidir.

“Sinekler, karşılarında bizi bulurlar”

Birkaç kendini bilmez, türedi tipin bu toprakların mayası olan ezanı protesto etmesi, ister istemez hafızalarımızda, küçük olmasına rağmen mide bulandıran sinek misalini hatırlatmıştır. Şimdilik kavlen uyarmakla yetinmek durumunda olduğumuz hatta çoğu zaman görmezden geldiğimiz, bu ülkenin mayasından zerre nasiplenmemiş bu sineklerin mukaddesatımız mevzu bahis olduğunda, karşısında bu mukaddesatın yılmaz bekçileri olan Türkiye Gençlik Vakfı kadrolarını bulacağını şüphesiz bilmelerini isteriz.”
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ