TSK'dan Afrin ve İdlib'e ilişkin açıklama

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Afrin operasyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu.
Afrin operasyonuna doğru gidilirken bugün TSK tarafından Suriye'ye ilişkin bazı açıklamalar yapıldı. TSK, "19-20 Ocak 2018 tarihlerinde PKK/PYD-YPG tarafından Afrin bölgesinden açılan taciz ateşlerine meşru müdafaa kapsamında mukabelede bulunulduğu ve PKK/PYD-YPG terör örgütü mensuplarınca kullanılan barınak ve sığınakların vurulduğu" bilgilerini geçti.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye'deki harekatlara ilişkin "Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hak ve menfaatlerini korumak ve vatandaşlarının can güvenliğini sağlamak maksadıyla, millî birliğimizi ve bölünmez bütünlüğümüzü hedef alan başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelesini kesintisiz olarak en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar sürdürme azim ve kararlılığındadır." açıklamasında da bulundu.

İDLİB'DE GÖZLEM NOKTALARI


TSK bilgilendirmesinde Astana görüşmeleri kapsamında Suriye'nin İdlib bölgesinde üç Gözlem Noktası tesis edildiği belirtilerek, diğer Gözlem Noktalarının faaliyete geçirilmesine yönelik çalışmalara devam edildiği notu düşüldü.

Açıklamada "İdlib bölgesinde, Astana görüşmeleri kapsamında ateşkesin etkinliğinin artırılması, çatışmaların sona erdirilmesi, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, yerlerinden edilenlerin evlerine dönüşü için uygun şartların sağlanması ve ihtilafın barışçıl yollarla çözülmesi için uygun koşulların oluşturulmasına destek sağlamak maksadıyla Türk Silahlı Kuvvetleri birlikleri Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü olarak görev yapmaktadır. Bu kapsamda; 13 Ekim 2017 tarihinde 1 Numaralı Gözlem Noktası, 23 Ekim 2017 tarihinde 2 Numaralı Gözlem Noktası, 19 Kasım 2017 tarihinde ise 3 Numaralı Gözlem Noktası tesis edilmiştir. Diğer Gözlem Noktalarının açılarak faaliyete geçirilmesine yönelik çalışmalara devam edilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları bölgedeki görevlerini Astana görüşmelerinde garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürmektedir," ifadeleri kullanıldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ