Times: ABD'yi hor gören Erdoğan, Kürtlere saldıracak

ABD'nin Suriye’den çekilme planı Orta Doğu’da adeta deprem etkisi yarattı. ABD Başkanı Donald Trump’ın kararı, Pentagon’un tepkisini çekerken peş peşe üst düzey istifalar gelmeye devam ediyor.
Bölgede Kürtler ise ABD tarafından “kaderine terk edildi” yorumları ağırlık kazanırken geri çekilme planı Kürtlerin güvenliği sağlanana kadar askıya alındı.

Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Ankara’ya bu mesajları bizzat iletmeye gelirken Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından terslendi.

İngiliz Times gazetesi, Bolton'ın Ankara'daki temaslarını değerlendirirken Erdoğan'ın Bolton'la görüşmemesini ve Suriye'deki Amerikan üslerinin Türkiye'ye devredilmesini istemesini, "ABD'nin sıradışı bir şekilde hor görülmesi" olarak yorumladı.


BBC Türkçe’nin aktardığına göre gazetenin Orta Doğu muhabiri Richard Spencer imzasını taşıyan haberde, "Erdoğan, ABD'yi hor görmesinin ardından Kürtlere saldırmaya hazır" ifadesi kullanılıyor.

Haberde, Bolton'ın Ankara'ya gitmeden önce Kürtlerle ilgili yaptığı açıklamanın ise Türkiye'yi öfkelendirdiği vurgulanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan salı günü AKP grubunda, "Bu mesajı kabullenmemiz, bunu yutmamız mümkün değil. John Bolton, çok ciddi bir yanlış yapmıştır. Kim bu şekilde düşünüyorsa onlar da yanlış içerisindedir'' demişti.

"Erdoğan, Suriye'nin kuzeyinde YPG mevzilerine yönelik askeri harekatı başlatmaya hazır olduğunu söyledi” hatırlatması yapılan haberde, normal şartlarda ABD Başkanı'nın Ulusal Güvenlik Danışmanı'nın Türkiye gezisinde Cumhrubaşkanlığı Sarayı'nı ziyaret etmesinin beklendiği yorumu yapılıyor.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ