​THY'den pilotlara seferberlik emri

Daha önce istifa eden pilotlara, "Nisan ayına kadar dönmemeniz halinde kurumun kapısı tamamen sizlere kapatılacaktır" e-maili gönderdiği iddia edilen Türk Hava Yolları'nın (THY), 600'e yakın pilota sefer emri verdiği belirtildi.
Airport'un haberine göre, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından havayolu şirketlerine gönderilen resmi yazı ile seferberlik görevi verilen pilotların isimleri tebliğ edildi.


2019 yılına ait ferdi seferberlik eğitimi kapsamında sadece THY’den 600’e yakın pilot eğitime davet edildi. 15 günlük eğitime çağrılan pilotların sonrasında sivil havayollarındaki görevlerine devam edecekleri öğrenildi. THY’nin dışında diğer havayollarında görevli emekli asker pilotlara da seferberlik eğitimi planlandığına ilişkin davet yazısı iletildi.

Sefer görev emri askerlik görevini yapan ve tezkere ile ayrılan vatandaşların bir süre sonra oluşan askeri ihtiyaç sebebiyle yeniden askere alınması mümkün oluyor. Milli Savunma Bakanlığı, savaş ve diğer ihtiyaçlar halinde askere alınacak vatandaşların sefer görev emrinde hangi birliğe katılacaklarını da düzenli olarak bildiriyor.

THY, daha önce de kurumdan ayrılan pilotlara bir yazı göndermiş ve Nisan 2019'a kadar göreve dönmeyenlere kurumun kapılarının tümüyle kapatılacağı uyarısı yapılmıştı.

Habere göre, THY'nin kurumdan istifa ederek ayrılan pilotlara, '2019 Nisan ayına kadar göreve dönmemeleri halinde, kurumun kapılarının tamamen kapatılacağı' yazısı gönderdi.

THY, son iki yıl içinde istifa eden pilotlara göreve dönme çağrısında bulundu. 

Kokpit ekiplerine gönderilen yazıda, 'aidiyet' duygusuna vurgu yapıldığı belirtilirken, yazının, 'THY bünyesinde çalışan ve bağlılıkla görevini sürdüren çalışanlardan gelen talep üzerine' kaleme alındığı ve kokpit ekiplerine gönderildiği öne sürüldü.

Yazıda, 2017 yılında istifa eden pilotların kuruma dönüş kapısının açık olduğu vurgulanırken, Nisan ayından itibaren bu şansın ortadan kalkacağı uyarısı yapıldığı kaydedildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ