Suruç'ta hayatını kaybedenlerin annesi olaydan Erdoğan'ı sorumlu tuttu!

"Ah Tayyip ah sen vurdun oğullarımı"
Urfa'nın Suruç ilçesinde AKP'li Milletvekili ve 24 Haziran seçimlerinde Urfa adayı olan İbrahim Halil Yıldız ve akrabalarının Kuyumcular Çarşısı'nda bir esnafı ziyareti sırasında çıkan tartışma kavgaya dönüşmüş çıkan silahlı çatışmada dört kişi hayatını kaybetmişti.

Esnaflardan Celal Şenyaşar kendi dükkanında uğradığı silahlı saldırı sonucu olay yerinde, kardeşi Adil Şenyaşar ise ağır yaralı olarak kaldırıldığı Suruç Devlet Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. 

Yine yaralı olarak hastaneye kaldırılan baba Hacı Esvet Şenyaşar'ın da hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı beşe çıktı.


Polisin göz yaşartıcı gaz, TOMA'lar ve tazyikli suyla müdahale ettiği Suruç'taki cenaze töreninde, hayatını kaybeden iki kardeşin annesi, "Ah Tayyip Erdoğan, sen vurdun oğullarımı sen vurdun. Oğullarım açtı oğullarım oruçluydu" diyerek ağıt yaktı.

suruç

Baba ve oğlun hastanede, Yıldız'ın yakınları tarafından açılan ateş sonucu öldürüldüğü iddia edilirken, hastanedeki kameraların da tahrip edildiği ortaya çıktı.
  Bugün sabah saatlerinde Antep'den getirilen Şenyaşar kardeşlerin cenazesi ise Antep'den Urfa'ya sayısız kez polis engeline takıldı. Yaklaşık 10 araçla Suruç'a doğru yola çıkan cenaze, önce Birecik'te engellendi. Daha sonra ise Aligor girişinde polis cenazeye katılmak isteyenlere izin vermeyecekleri uyarısında bulundu. 

Bir yandan da cenazeye katılmak isteyen yüzlerce kişi ilçe mezarlığına doğru yola çıktı. Cenazeler mezarlığa varmadan, polisin gazlı ve tazikli su ile saldırı oldu. 

Polislerin ikazda bulunmadan yaptığı saldırıda boş araziye doğru kaçanların arasında bulunan HDP Urfa milletvekili adayı Songül Arpacı başına aldğı gaz kapsülü ile yaralandı. 

Cenaze töreni sırasında çok sayıda kişi gözaltına alınırken, aralarında kayyum atanmadan önce Suruç Belediye Eşbaşkanlığı yapan Nazlı Binici'nin de bulunduğu belirtildi.

Asker ve polislerin etrafını sardığı mezarlığa ulaşanlar ve HDP'li heyet, 
cenaze aracının mezarlığa yaklaştırılmasına izin verilmemesi üzerine hayatını kaybeden iki kardeşin cenazeleri omuzlarda taşındı. 
suruç


Mezarlıktan ağıt sesleri eksik olmazken, yaşamını yitiren esnaf kardeşlerin annesi Emine Şenyaşar'ın isyanı mezarlıkta herkesi duygulandırdı. Anne Şenyaşar, "Bir değil iki değil hangi birine yanayım. Ah Tayyip Erdoğan, sen vurdun oğullarımı sen vurdun. Oğullarım açtı oğullarım oruçluydu" bu sırada mezarlığın içine doluşan polislere dönen anne, "Burada ne işiniz var. Sizin gözünüzün önünde oğlumu öldürdüler. Tayyip'in de yüreği benimki gibi yansın. Her şeyin başında o var" diyerek mezarın başında ağıtlar yaktı. 

Konuşmakta güçlük çeken anne Şenyaşar zaman zaman sinir krizi geçirdi. Ancak yarı baygınken bile oğlu Adil ve Celal'in isimlerini sayıkladı. 

suruç

Evli ve 3 çocuk babası olan 35 yaşındak Celal Şenyaşar'ın 9 yaşındaki kızı Melise ve 6 yaşındaki oğlu Emir'in mezarlıkta döktüğü göyaşları ise günün en acı karesiydi.

Mezarlıkta olan HDP'li heyetten Ayşe Acar Başaran'ın Celal Şenyaşar'ın mezarlıkta sürekli baba diyerek ağlayan kızına "ağlama lütfen" demesi üzerine, Şenyaşar'ın 9 yaşındaki kızı Melis, "İnsanın babası ölünce ağlamaz mı?" cevabı çocukken babası faili meçhul bir cinayete giden Başaran'ı da duygulandırdı.

suruç


Dini vecibeleri yerine getirilen Celal ve Adil kardeşlerin mezarlarının yanında boş bir mezar daha kazıldı. Nedenini sorduğumuz aile ise babanın durumunun ağır olduğunu ve her an ölüm haberini beklediklerini söyledi. Aradan geçen 20 dakika sonra Antep hastanesinde yoğun babakımda olan baba Hacı Esvet Şenyaşar'ın ölüm haberi geldi. 

Bununla birlikte sinir krizi geçiren aile uzun süre mezarlıktan ayrılmak istemedi.

Suruç ilçesinde taziye kurulurken baba Esvet Şenyaşar'ın da cenazesinin yarın Suruç'a getirilip oğullarının yanına gömülecek.Suruç'ta 5 can alan olay nasıl gerçekleşmişti?

Urfa'nın Suruç ilçesinde, 14 Haziran'da yaşanan kanlı çatışmada beş kişi hayatını kaybetti. AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'ın ağabeyi Mehmet Şah Yıldız ile tartıştıkları ve ateş açtıkları esnaf kardeşler Celal ve Adil Şenyaşar ile yaralı olarak hastaneye kaldırılan baba Hacı Esvet Şenyaşar hayatını kaybetti. 

Halil Yıldız'ın seçim çalışması için geldiği bölgede, bir esnafın tepki göstermesi üzerine çıktığı belirtilen çatışmada, dokuz kişi de çeşitli yerlerinden yaralandı. 

Amerika'nın Sesi'nden Mahmut Bozarslan'ın haberine, olayların ardından üç kişi hakkında yakalama kararı çıkartılırken, görgü tanıklarından biri 15 el silah sesi duyduğunu söyledi. 

İsmini açıklamak istemeyen görgü tanığı, yaşananları şöyle anlattı:

"Olaydan bir gün önce aynı bölgede bir tartışma yaşanıyor milletvekili adayı ve esnaflar arasında. Bir gün sonra AK Parti adayı İbrahim Halil Yıldız tekrar bölgeye geliyor. Aynı esnaf yine tepki gösterince durmadan gidiyor ancak beraberindekiler Şenyaşarlar’a ait dükkana girip, bir kişiyi tartaklıyor.

Çevre esnafı tepki gösterince silahlar çekiliyor ve peş peşe sıkılıyor. Bu noktada ne olduğu tam belli değil. İki tarafın yaralıları da aynı hastaneye götürülünce kavga burada da devam ediyor. Yıldız’ın taraftarları karşı tarafın yaralılarını çıkarılmasına izin vermiyor. İki kişinin hastanede öldürüldüğü söyleniyor. Polis havaya ateş açıyor."

Çatışma yerinde sınırlı kalmayan ve yaralıların götürüldüğü hastaneye de sıçrayan olaylarda, iki kişinin hastanede öldürüldüğü iddia ediliyor. CHP'nin bölgedeki gözlemcileri tarafından dile getirilen iddia, Türk Tabipleri Birliği (TBB) tarafından doğrulanırken, açıklamada şöyle denildi:

"Yaşanılan çatışma sonrasında Suruç Devlet Hastanesi’nin içerisinde de saldırıların devam ettiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Ölümlerden ikisinin hastanede gerçekleşmiş olduğu bilgisi, hastanede ciddi bir güvenlik açığı olduğunu ortaya koymaktadır. Aynı zamanda yaralıların çevredeki devlet hastanelerine sevki için 112 ambulanslarının hizmet vermesinin engellendiğini de öğrenmiş bulunmaktayız.

Yaşanılan bu kaygı verici olay, hastanenin sağlık hizmeti vermesinin engellendiğini ve başta hekimler olmak üzere sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanamadığını göstermektedir."

Olayla ilgili Urfa Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlatırken, Başsavcı Sadi Doğan, soruşturma için üç savcının daha görevlendirildiğini, henüz gözaltında kimsenin olmadığını ancak üç kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldığını açıkladı.

AKP cephesinden ise, olayın taraflarıyla ilgili suçlayıcı açıklamalar art arda geliyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan saldırıyı PKK'nın gerçekleştirdiğini iddia ederken, HDP'den bu açıklamaya yalanlama geldi. 

Erdoğan, "Milletvekilimizin aynı zamanda adayımızın ağabeyi bu saldırıda PKK'lılar tarafından öldürüldü. Birçok kardeşi de yaralı vaziyette, ağır olanlar var hastanede. Onlara da Rabbim'den şifalar diliyorum. Şanlıurfa milletvekilimiz İbrahim Halil Yıldız'ın bu seçim çalışmasını hazmedemeyen, bunu kabullenemeyenler dün ne ise bugün de aynıdır. Olayda milletvekilimizin kardeşinin yanında karşı taraftan da iki kişi öldü. 9 yaralı var" açıklamasında bulundu.

HDP ise, Erdoğan'a yanıt verdiği açıklamasında iddiaları yalanladı. HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, suçlamalarla ilgili şu açıklamada bulundu:

"AKP PKK’dan oy mu istiyor’? diye soran Beştaş, “Sorumlular yakalanıp, yargı önüne çıkarılmalı. Olayın oluşuna, açıklamalar, ne kadar zor durumda olduklarını ortaya koymaktadır PKK, AKP’ye saldırdı diyorlar. AKP milletvekili adayı gidip PKK’den oy mu istiyor? Esnaflar PKK’lı mı? Oy istemek için ziyaret edeceksiniz sonra böyle büyük bir yalan atacaksınız. Bizim üzüntümüz can kayıpları. 4 yurttaşımız toprağa düştü. Çağrımızı bir kez daha yapıyoruz faillerin peşini bırakmayacağız, halkımızı yalnız bırakmayacağız. Provokasyonlara gelmeyeceğiz."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ