Soy ağacından sonra şimdi de 'Şehit Tespit Projesi' devrede

E-Devlet'te hizmete giren soyağacı sorgulama uygulamasından sonra Milli Savunma Bakanlığı'ndan da 'Şehit Tespit Projesi' de devreye girdi.
E-Devlet'te hizmete giren soyağacı sorgulama işleminden sonra şimdi de Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından 'Şehit Tespit Projesi' devreye girdi.

Uygulama hizmete girdikten sonra kilitlenmiş, sistem yenilenerek yeniden hizmete sokulmuştu.

Vatandaşlar, aile büyüklerini ve memleketlerini e-Devlet üzerinden öğrendiler. 


Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ise “Şehit Tespit Projesi” kapsamında Osmanlı’nın yıkılış dönemi ile Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda yaşanan savaşlarda şehit olanların kaydını internete taşımıştı. Dedesinin hangi savaşta şehit düştüğünü bilmeyen vatandaşlar, bunu MSB'nin internet sitesinden öğrenebiliyor. 

Sistemde 1853 Kırım Savaşı, 1877-1878 Osmanlı- Rus Savaşı, 1897 Osmanlı-Yunan Savaşı, 1911 Trablusgarp savaşı, 1912-1913 Balkan Savaşı, 1914-1918 Birinci Dünya Savaşı, 1919-1922 İstiklal Savaşı, 1950-1953 Kore Savaşı ve 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nda şehit düşenlerin kimlik bilgileri yer alıyor.e-Devlet'ten aile büyüklerinin ismini öğrenenler, MSB’nin sitesinden de isimleri aramaya başladı.

Bazı sosyal medya kullanıcıları dedelerinin şehit bilgilerine ulaşıp, paylaşırken, bazı kullanıcılar ise çoğu şehit bilgisinin sisteme eklenemediğini ileri sürdü. 

MSB’nin hizmetine http://msb.gov.tr/Personel/SehitleriListele adresinden ulaşılıyor.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ