“Sinyalizasyon yok” uyarısına rağmen Gebze-Halkalı banliyö hattının açılışı yapılacak

31 Mart seçimleri öncesi Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) seçim malzemesi yapacağı Halkalı-Gebze banliyö hattının bugün açılışı yapılacak.
Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), yeni açılışı yapılacak olan hattın “Sinyalizasyonu” olmadığı uyarısında bulundu.

Tren kontrol sisteminin çalışmadığı, makas motorlarının bağlanmadığı belirten BTS, eksikleri giderilmeden yapılacak olan açılışa tepki gösterdi. BTS, Aralık 2018’de 9 kişinin öldüğü 86 kişinin de yaralandığı Ankara’daki Yüksek Hızlı Tren (YHT) kazasından öncede aynı uyarılarda bulunmuştu.

2012’den beri kapalı olan Gebze-Halkalı banliyö tren hattı, hazırlıklarının tamamlanmaması nedeniyle defalarca açılışı ertelendi. Uzmanlar hattın henüz hazır olmadığı konusunda uyarılarını sürdürürken Ankara’daki YHT faciasından önce ‘Sinyalizasyon yok’ uyarısı yapan BTS yine uyardı.


Uyarıda tren kontrol sisteminin çalışmadığı, makas motorlarının bağlanmadığı belirtildi. Hayati ikazlara rağmen eksikleri giderilmeden yapılacak olan açılışta ısrar edilmesi dikkat çekti.

2018 yılında Çorlu ve Ankara’daki tren kazalarında ihmaller nedeniyle 34 vatandaş hayatını kaybetti. Ankara’daki YHT hattıyla ilgili inceleme yapan BTS, kazadan önce “Hattın açılması tehlikeli” raporu hazırlamıştı. Fakat BTS’nin uyarılara rağmen eksiklerin göz ardı edildiği ortaya çıkmıştı.

BTS benzer şekilde açılışı aceleye getirilmek istenen Gebze-Halkalı banliyö hattı için uyarıda bulundu. BTS’ye göre Gebze- Halkalı Marmaray hattının açılmasına engel çok önemli eksiklikler var ve bunlar giderilmeden erkenden hizmete girmesi büyük kazalara sebep olabilir.

BTS 1 nolu Şube Sekreteri Veysel Akbayer VOA Türkçe’ye yaptığı açıklamada, hattın ilk olarak 1 Mart 2019’da test sürüşlerine başladığını belirterek, yetkililerin 10 Mart 2019 tarihi gibi kısa bir sürede bu hattı açmayı planladıklarını kaydetti. Akbayer, yaptıkları ikazlar neticesinde açılışta bir ertelemeye gidildiğini ancak sorunların devam etmesi sebebiyle risklerin aynen geçerli olduğunu ifade etti.

MAKİNİSTLER TECRÜBESİZ

Açılışı yapılacak hat ile ilgili uyarılarda bulunan Akbayer, “Hattın her şeyin yetersiz olması sebebiyle bu hattın erken açılmasına emniyetin yetersiz olması nedeniyle karşı çıktık. Karşı çıkmamızın birinci nedeni makinistlerin tecrübesizliği. İŞKUR tarafından kurs verilen makinistler hemen göreve başlatıldı. Yeni işe alınan makinistlerle birlikte bütün makinistlerin yol güzergâhında tecrübe kazanması gerekiyor. 35 yıllık makinist olmama rağmen benim bile bu yeni hatta tecrübem yetersiz.” dedi.

HATTIN YOLCU TAŞIMASI İÇİN 3 AYA İHTİYACI VAR

Hat üzerinde bulunması gereken makas motorlarının henüz bağlanmadığını sinyallerinde tam olarak çalışmadığını belirten Akbayer, herhangi bir kazaya sebebiyet vermemesi adına makas ve sinyallerin tam olarak çalıştırılıp faal hale getirilmesini talep ettiklerini söyledi. Akbayer ayrıca “Burada en önemli sorunlardan bir tanesi Operasyon Kontrol Merkezi (OCC). Kumanda merkezi ekranlarında tren kayıpları yaşanmaktadır. Her trenin bir numarası vardır. Mesela 10002 numaralı tren ekrandan kayboluyor ve kumanda merkezi bunu göremiyor. Bu trenin kaybolması demek kazaya sebebiyet vermesi demektir. Bunun önlenmesi için trenler yeni güzergahda testler yaparken bu sorunların tespit edilip düzeltilmesi gerekiyor” uyarısında bulundu. BTS yetkilisi hattın şu an 3 aylık bir zamana ihtiyacı olduğuna vurguladı.

GEBZE-HALKALI HATTINI GÜNDE 1 MİLYON YOLCU KULLANACAK

Yenileme çalışmaları 2012’den bu yana devam eden Gebze-Halkalı banliyö hattı Marmaray dışında 63 kilometrelik uzunluğa sahip. Ayrılık Çeşmesi’nden Gebze’ye 43,8 kilometre, Kazlıçeşme’den Halkalı’ya 19,2 kilometre olmak üzere toplam 63 kilometre uzunluğundaki çift hatta mevcut istasyonlar kaldırıldı. Günde 1 milyon yolcunun kullanacağı iki hat arasındaki mesafe 185 dakikadan 115 dakikaya düşecek. Anadolu yakasında 27, Avrupa yakasında ise 11 olmak üzere toplam 38 istasyonun inşa edildiği hatta 7 istasyonu Marmaray, 31’ini ise banliyö trenleri kullanacak.

BAKANLIK: HİÇBİR EKSİĞİMİZ YOK

BTS’nin “eksiklikler var” uyarısına, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Necdet Sümbül’den  “Gebze-Halkalı hattının çalışmasını etkileyecek hiçbir eksiklik yok” cevabı geldi. “Gebze-Halkalı hattının çalışmasını etkileyecek hiçbir eksikliğin olmadığını belirtmek istiyoruz” diyen Sümbül, “Sinyal sistemi için TÜV Süd Uygunluk Sertifikası alınmıştır” dedi. Genel Müdür Sümbül, Maltepe OCC Kumanda Merkezinde, hat üzerindeki tüm tren hareketlerinin, manevralarının, tren sevk ve kabullerinin izlendiğini belirtti.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ