Sınırımızda El Kaide'ye özel kapı TBMM'de!

​HDP’li Dirayet Taşdemir ve CHP’li Eren Erdem ayrı ayrı verdikleri soru önergelerinde, Ahrar’uş Şam militanları ve aileleri için Türkiye tarafından özel bir sınır kapısının oluşturulduğu iddialarını Meclis’e taşıdı.


HDP’li Dirayet Taşdemir ve CHP’li Eren Erdem ayrı ayrı verdikleri soru önergelerinde, AKP-MİT destekli cihatçı gruplardan Ahrar’uş Şam militanları ve aileleri için Türkiye-Suriye sınırında tarafından özel bir sınır kapısının oluşturulduğu iddialarını Meclis’e taşıdı.

HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir’in, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verilen önergede şu ifadeler yer aldı:


Devletin Haber Ajansı olarak bilinen Anadolu Ajansı (AA) 07 May 2017 tarihinde sayfasından yaptığı paylaşımda, ‘Ahrar el Şam İslami Hareketi Lideri’ sıfatıyla Ebu Ammar ile yaptığı röportajı yayınlamıştır.

Ahrar el Şam-Türkiye Cumhuriyeti Devleti arasındaki ilişki daha önce Lazkiye çevresindeki El Nusra ve Ahrar el Şam kamplarını vuran Rus Hava Kuvvetleri’ne ait uçağın Türkiye tarafından düşürülmesi ve Ahrar el Şam’ın referandum sonuçlarının ardından sosyal medya üzerinden Erdoğan’ı kutlaması ile gündeme gelmişti.

16.05.2017’de Al Aan TV muhabiri tarafından çekildiği ifade edilen, basına yansıyan görüntülerde İdlip’te resmi sınır kapısının dışında yer alan bir bölgede Ahrar el Şam militanları ve aileleri için Türkiye tarafından özel bir sınır kapısının oluşturulduğu dikkat çekmektedir.ERDOĞAN'IN İDLİB'DEKİ EL KAİDE'Sİ DEŞİFRE OLDU! haberini okumak için resme tıklayınız.


“Ahrar’uş Şam’ı nasıl tanımlıyorsunuz?”

Taşdemir’in önergesinde yer alan sorular şöyle:

Suriye’deki cihatçı çetelerden biri olarak bilinen, geçtiğimiz yıllarda Çeçen teröristlerin oluşturduğu bir grup olan Cünuduş ile birleşmesi ile gündeme gelen Ahrar el Şam, Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından nasıl tanımlanmaktadır?
ABD’nin, Türkiye’nin Rus politikalarını destekleyen bir konuma gelmiş olması nedeniyle Türkiye’yi yeniden NATO eksenine çekmek ve Kürtlerle işbirliğinin yarattığı gerilimi düşürmek için Ahrar el Şam’ın etrafındaki güçleri yeniden organize etme girişimi içinde olduğu ifade edilmektedir. Buna göre ABD İdlib’teki bütün silahlı güçleri birleştirip Suriye ordusuna karşı savaştırmayı hedeflemektedir. Türkiye’nin Ahrar el Şam’la olan ilişkisinin, ABD’nin bu planı ile ilgisi bulunmakta mıdır?
İdlip yakınlarında Ahrar el Şam militanları için “gayri resmi” bir sınır kapısı oluşturulduğu görüntülerinin basına yansımasının ardından, ilgililer hakkında işlem başlatılacak mıdır?

Erdem gizli çekilmiş görüntüleri sordu

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem ise “Dubai merkezli Al Aan TV muhabiri Jenan Moussa, İdlib’te yaşananlara dair yaptığı bir haberde, İdlib’de resmi sınır kapısının dışında yer alan bir bölgede Ahrar-us Şam militanları ve aileleri için Türkiye tarafından oluşturulan özel sınır kapısının gizli çekilmiş görüntüleri yer almaktadır. Görüntülerde Türkiye’deki mülteci kamplarına giriş şartıyla sınırdan geçiş izni verildiği ve askerlerin geçiş sırasında bahsi geçen kişilere özel arama yaptığı görülmektedir. Görüntülerde ayrıca İdlib sokaklarında yer alan El Kaide, Nusra ve selefi terör örgütlerinin sloganları ve duvar yazıları yer almaktadır” ifadelerinin yer aldığı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na şu soruları yöneltti:

Ahrar-uş Şam militanları ve aileleri için oluşturulmuş “özel sınır kapısı” bulunmakta mıdır? Bu sınır kapısı nerededir? Bu kapıyı hangi örgüt militanları kullanmaktadır?
Özel sınır kapısını kullanma şartları nelerdir? Sınır kapısından geçiş yapan militanların kaydı tutulmakta mıdır? Sınırlarda güvenlik nasıl sağlanmaktadır?
Hükûmetiniz Ceyşül-İslam ve Ahrar-uş Şam örgütünü terör örgütü olarak tanımlamakta mıdır?
İdlib’te tespit edildiği kadarıyla hangi gruplar savaşmaktadır? Görüntülerde Ahrar-uş Şam militanlarının El Nusra terör örgütüyle birlikte savaştığı iddiası doğru mudur?
El Nusra’nın silahlarının çoğunu Ahrar-uş Şam’ın tedarik ettiği iddiası doğru mudur? Ahrar-uş Şam hangi gruplarla birlikte hareket etmektedir?
Terör örgütleriyle özel ilişkisi olan silahlı militanların sınırdan geçip yurttaşların hayatını tehlikeye atması durumunda sorumluluk alınacak mıdır?
Rusya’nın terör örgütü ilan ettiği El Nusra ve Ahrur-uş Şam örgütlerine sınır kapısında saldırması ve askerlerimizin şehit olması durumda nasıl bir diplomatik yol izlenecektir?
Yurttaşlarımızı bu selefi, köktenci ve silahlı terör örgütü militanlarından korumak adına ne gibi önlemler alınmaktadır?
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ