Şimşek: OHAL için artık bir sebep kalmadı

Başbakan Yardımcısı Şimşek, 20 Temmuz 2016’dan beri süren ve yedi kez uzatılan OHAL için bir sebep kalmadığını söyledi.
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Antep’te Habertürk TV’ye verdiği röportajda, OHAL için bir sebep kalmadığını belirterek, OHAL’in kalkmasının ekonomiyi olumlu yönde etkileyeceğini söyledi:

“Türkiye 15 Temmuz’dan sonra mecbur kaldı ve OHAL dönemine geçti. Biz bir gün daha istemiyoruz. OHAL’in kaldırılacak olması muazzam olumlu bir gelişme. Allah cumhurbaşkanımızdan razı olsun, bu taahhüdü verdiler.

Bu çok önemli bir gelişme. Çünkü biz ne kadar ‘OHAL teröre yönelik’ desek de, dışarıda manşetler üzerinden bakılıyor. Türkiye zaten terör koridorunu yıktı. Afrin, Münbiç… Şimdi terör koridoru yıkıldığına ve FETÖ ile mücadele konusunda başarılı olunduğuna göre Türkiye’de OHAL için bir sebep kalmadı.


Türkiye’de OHAL’in kalkması yatırımları, fon akışını ve algıyı olumlu etkileyecek. Zaten kurdaki değer kaybı önemli ölçüde algı bozulması ve bunun fon akışına olumsuz yansımasından kaynaklanıyor.”

OHAL YEDİ KEZ UZATILDI 

15 Temmuz darbe girişiminin ardından 21 Temmuz 2016’da Meclis’te 461 milletvekilinin katıldığı oylamada 346 evet, 115 hayır oyu çıkarak OHAL kararı kabul edilmişti.

19 Ekim 2016’da sona eren 3 aylık OHAL kararı yenilenerek üç ay daha uzatıldı.
19 Ocak 2017’de sona eren OHAL, ikinci kez uzatıldı.
19 Nisan 2017’de süren OHAL de Meclis’te alınan son kararla üçüncü kez uzatıldı.
21 Temmuz 2017’de birinci yılı dolan OHAL dördüncü kez uzatıldı.
16 Ekim 2017’de beşinci kez, 19 Ocak 2018’de altıncı kez uzatıldı.
18 Nisan 2018’de yedinci kez uzatıldı.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ