‘Şimdi de Çin uçağı düşürdük’

Türkiye, ABD ile ilişkilerin kriz içine girmesinin ardından yanaştığı Rusya ve Çine ekseninde son aylarda zor günler yaşıyor.
Özellikle Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yönelik işkence iddiaları sonrası Çin’le gerilim yaşayan iktidar, son olarak Uygur kökenli bir halk ozanı Abdurrehim Heyit’in öldüğüne dair iddia Dışişlerince doğru kabul edilip tepkiye neden oldu. Çin, Heyit’in videosunu yayımlayarak iddiayı reddetti.

Aydınlık yazarı İsmet Özçelik, Doğu Türkistan üzerinden bir kışkırtma yaşandığını savunarak, Heyit olayının bir kumpas olduğu görüşünü öne sürüyor.

Çin’in Türkiye’yi sorumsuzlukla suçladığını hatırlatan Aydınlık yazarı, uzun süredir Çin’de yaşayan ve Çin’i çok iyi tanıdığını söylediği bir kaynağının, Rus uçağının düşürülmesini anımsatarak, “Şimdi de Çin uçağı düşürdük” ironisi yaptığını aktarıyor.


Pazartesi akşamı İran Milli Günü resepsiyonunda konuşulanlardan kulis bilgiler paylaşan Özçelik, Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti gerginliğine ilişkin olarak bir yabancı diplomatın, “Türk Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu geçen hafta ABD’deydi. Umarız Dışişleri açıklaması Amerika’ya mesaj değildir” ifadesini kullandığını belirtiyor.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ