Seçimden önce ‘Öcalan’dı seçimden sonra ‘terörist başı’ oldu

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 23 Haziran’dan önce İstanbul’da Kürtlerin desteğini almak için “Öcalan” hitabını kullanırken seçimi kaybedince “İmralı’daki terörist başı” söylemine geri döndü.
Partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan, İstanbul seçimleri öncesi ortaya çıkan ve tarafsızlık çağrısı yaptığı mektubu ile yeniden güdeme oturan Abdullah Öcalan’a değindi. Seçimden önce “Öcalan” diye hitap ederken bugün üslubunu güncelledi. Erdoğan, “İmralı’daki terörist başının yaptığı açıklamalar örgüt içinde ciddi görüş ayrılıklarının ortaya çıktığını kanıtıdır” dedi.

23 HAZİRAN’IN MUHASEBESİNİ YAPACAĞIZ

İmamoğlu’nu bir kere daha tebrik eden Erdoğan, “Bizim siyaset anlayışımızda millete küsmek, milleti suçlamak asla ve asla yoktur. Tam tersine gerek 31 Mart’ta gerek 23 Haziran’da kendimizi niçin anlatamadığımızın muhasebesini yapacağız. Milletimizin verdiği mesajları görmezden gelerek kulağımızın üstüne yatma durumda değiliz” ifadelerini kullandı.


BİNALİ BEY’E TEŞEKKÜR EDİYORUM

Erdoğan şunları kaydetti: “Şu ana kadar yaşadığımız süreç tamamen hukukidir. Tabi ki biz Binali Bey’in seçimi kazanmasını arzu ettik. Kendisine buradan teşekkür ediyorum. Binali Bey, İstanbul’da bürokrat olarak başladığı hizmet yolculuğunu Meclis Başkanı olarak bugüne kadar sürdürmüştür. Kendisi bunca bilgisini, birikimini, projesini hayata geçirmek için aday olmuştur. Ancak İstanbul halkının takdiri bu şekilde gelişti. Bizim için önemli olan milli iradenin tecelli etmesidir.”

MHP İLE BİRLİKTE 2023 VURGUSU

Erdoğan, “Milletimiz 31 Mart seçiminde AK Parti’ye ve MHP’ye durmak yok yola devam demiştir. Önümüzde 2023 hedefimiz var. Bu hedeflere inşallah ulaşacağız. Önümüzdeki dönemde ekonomi üst sıralarda yer alacaktır” dedi.

DAYATMA İLE REVİZYON OLMAZ

Erdoğan seçimlerin ardından yapılacağı iddia edilen kabine revizyonu sorusuna da cevap verdi. Erdoğan, dışarıdan dayatma ile kabine revizyonu yapılmayacağını belirterek, ihtiyaç duyulması halinde kabine de revizyon yapabileceklerini kaydetti. Şu an için revizyon olmadığını dile getirdi.

S-400’DEN GERİ ADIM YOK

Erdoğan’ın gündeminde S-400 hava savunma sistemleri de vardı. “Önümüzdeki ay teslim almaya başlıyoruz. Türkiye baskılara boyun eğmek durumunda değildir. S-400 meselesi doğrudan egemenlik haklarımız ile ilgili bir konudur ve bundan geri adım atmayacağız” diye konuştu.

SONDAJ FAALİYETLERİ SÜRECEK

Doğu Akdeniz’de bulunan ve bulunacak doğalgazın adil paylaşımı sağlanana kadar bölgede atılan adımların süreceğini belirten Erdoğan şunları kaydetti:

“Bizim orada haklarımız var. Sondaj gemilerimiz arama faaliyetlerini sürdürecek ve bunun yanında silahlı kuvvetlerimiz güvenlik önlemini alacaktır. Tabi bu adımlarımızı eleştirenler var. Soydaşlarımızın çıkan ne kadar petrol, doğal gaz varsa, orada hakları var. Burayla ilgili Fransa’nın söyleyeceği bir şey yoktur. Yunanistan konuşuyor garantördür, Türkiye konuşuyor garantördür ama Fransa sen konuşamazsın.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ