Savcı İrfan Fidan yanlış hakim hakkında sahte belge üretti

Hizmet hakkında "en büyük delil" dedikleri sahte belge başlarını belaya soktu.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, bugün medyaya yaptığı açıklamada Hizmet Hareketi hakkında “en somut delili” bulduklarını söyledi. Bilgi ajanslara ve Türkiye’deki tüm medya kuruluşlarına son dakika düştü.

Kısa süre sonra detaylar geldi. Savcı Fidan’ın verdiği bilgiye göre KHK ile kapatılan Zaman Gazetesi çalışanı Fevzi Yazıcı’nın evinde bir doküman bulunmuştu. Sözkonusu dokümanda Fethullah Gülen’in bir Sulh Ceza Hakimi’ne yönelik tutukluların serbest bırakılması yönünde imzalı bir emri olduğu iddia ediliyordu.

Şu an ABD’deki Zarrab davasında tanık olan dönemin İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Şubesi görevli polis Hüseyin Korkmaz’ın, Gülen’in bu emriyle serbest bırakıldığı kısa sürede tüm yandaş medya tarafından haberleştirildi.


İrfan Fidan’ın açıkladığı bu doküman üzerinden Hüseyin Korkmaz’ın verdiği ifade çürütülmeye çalışıldı. Haberlere göre bu emirden sonra 29. Asliye Ceza Hakimi Metin Özçelik ve 32. Asliye Ceza Hakimi Mustafa Başer, Hüseyin Korkmaz ve diğer tutukluları salıvermişti.

SAHTE BELGEDENİN MUMU YASSIYA KADAR SÜRMEDİ
Ancak sözkonusu toplu tahliye kararından sonra hiç kimse tahliye edilmemişti. Çünkü savcılar mahkeme kararını yok saymışlardı. Kısa bir araştırmadan sonra gerçek ortaya çıktı.
ABD’deki davada tanık olan Hüseyin Korkmaz’ı tahliye eden kişi AKP’nin Yargıda Birlik Platformu üyesi ve dönemin İstanbul 13. ACM Başkanı Ahmet Civelek’ti. Üstelik Civelek şu an terfi ederek şu an İstinaf Mahkemesi’nde daire başkanı durumda.

ÇAY LEKELİ SAHTE BELGE
Photoshop montajı kullanarak üretilen ve Fethullah Gülen’in imzası yapıştırılan sahte belgenin ABD’deki mahkemeye gönderileceği açıklanmıştı. Ancak bu bilgiden sonra gönderilip gönderilmeyeceği net değil.

Çünkü ABD yargı sistemine eğer Türkiye’nin avukatları bu sahte belgeyi sunarsa, ABD yasalarına göre sahte belge üreterek yargıyı yanıltmak büyük suç ve üretenler hakkında tutuklama kararı çıkartılması sözkonusu.

AKP'Lİ EMRE ERCİŞ DE İTİRAF ETTİ
Öte yandan AKP'li kalemlerden Emre Erciş, imzanın Fethullah Gülen'in başka bir belgesindeki imzasından kopyalandığını itiraf etmek zorunda kaldı. Erciş, imzada bir yerde kalemin mürekkebi kesintiye uğradığını, bunun başka bir mektuptan alınmış imzayla aynı olduğunu yazdı. Erciş bu sahte belgeyle ABD'deki Hüseyin Korkmaz'a ilişkin tezlerin çöktüğünü de itiraf etti. 

İşte Erciş'in twiti


 

ABD'DEKİ MAHKEME SAHTE BELGE ÜRETENLER HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNABİLİR

Konuyu sosyal medya üzerinden Avukat Pınar Çakmak da dile getirdi. 

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ