​Savcı, Bülent Arınç'a verilen cezayı az buldu, karara itiraz etti

Bülent Arınç'a, gazeteci İmdat Aslan'a hakaret ettiği gerekçesiyle 7 bin 80 TL adli para cezası verilmişti...
TBMM eski Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, "Hizmet Hareketi" ile ilişkilendirilen Bolu'daki alışveriş merkezini ziyaret etmesini sosyal medyada eleştiren gazeteci İmdat Aslan'a hakaret etmek suçundan verilen günlüğü 20 TL'den 354 gün karşılığı toplam 7 bin 80 TL adli para cezası kararını, savcı az bularak Bölge Adliye Mahkemesi'ne gönderdi.

Savcı, asgari ücret alan bir kişi ile aylık geliri 12 bin TL olan Arınç hakkında adli para cezasının gün karşılığının aynı olmasının hakkaniyet ve adalete aykırı olduğu gerekçesiyle kararın kaldırılmasını talep etti. 

Bolu'da 2012'den itibaren yerel gazetede Fethullah Gülen Hocaefendi aleyhinde birçok haber ve köşe yazısı yazan İmdat Aslan, TEM'in Bolu Dağı Mevkii'nde bulunan alışveriş merkezinin de "Hizmet Hareketi" ile ilgili olduğunu öne sürdü. Aslan, 2015 yılı Aralık ayında söz konusu alışveriş merkezini ziyaret eden dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ı, tesis ile ilgili kamuoyunda olumlu algı oluşturmaya çalışmakla suçlayarak eleştirdi.


Aslan, bu eleştirisi nedeniyle katıldığı televizyon programında kendisine hakaret ettiğini öne sürdüğü Arınç hakkında suç duyurusunda bulundu. Savcılığın soruşturması sonunda Arınç hakkında dava açıldı. 

Savcı, Bülent Arınç'a verilen cezayı az buldu Geçen 13 Nisan'da Bolu Adliyesi'ne gelerek Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada savunmasını yapan Arınç, hakaret kastı bulunmadığını söyledi. Mahkeme, "Sesli ve görüntülü bir ileti aracılığıyla ve kişinin siyasi düşünce ve kanaatlerini açıklamasından dolayı hakaret" suçunu işlediğine kanaat getirdiği Arınç'a, günlüğü 20 TL'den 354 gün karşılığı toplam 7 bin 80 TL adli para cezası verdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ