​Şarkıdaki 'Kürdistan' kelimesi yüzünden gözaltına alındılar

31 Mart yerel seçimlerine günler kala, seçime katılan tüm siyasi partiler miting ve toplantılarla kampanyalarını sürdürürken, HDP'ye yönelik baskılara her gün bir yenisi ekleniyor.
Bingöl'de, HDP'nin seçim araçlarına 324 TL para cezası kesilirken, araçlardan bazılarının sürücüleri 'Bji biji HDP' seçim şarkısında geçen 'Kürdistan' kelimesi nedeniyle gözaltına alındı ve ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. 


Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye'de Kürdistan diye bir yer olmadığını söylemiş ardından da HDP'li siyasilere ve Kürtlere, "Yallah Kürdistan'a" diye seslenmişti. Erdoğan, bu ifade ile, Kuzey Irak'taki Kürt yönetimini kast etmişti.

Mezopotamya Ajansı'nın (MA) haberine göre, seçim çalışmaları için HDP eşbaşkan adaylarının fotoğraflarının bulunduğu 10 araçtan 3’üne ayrı ayrı 108 TL para cezası kesildi. Para cezalarına ise “araçların reklam afişleriyle giydirilmesinin araç ruhsatına işletilmemesi” gerekçe gösterildi. 

Polis, 'Biji biji HDP' şarkısında geçen Kürdistan kelimesi nedeniyle aracın sürücüsü Mürsel Karasu'yu da gözaltına aldı ve ifade işlemlerinin ardından serbest bıraktı.

Karasu, olayları şu sözlerle anlattı:

"Kent içerisinde seyir halindeyken takipte olduğumu anladım. Birkaç tur daha attıktan sonra aracı durdurup takipte olan araçtaki şahıslara, seçim çalışmamızı yapmamıza da mı izin vermiyorsunuz dedim. Polis olduklarını anladığım bu şahıslardan biri elindeki telefonla kayıttaydı. Polisin bizi, çalınan seçim müziklerimiz için takip ettiğini anladım."

Karasu, gözaltında kendisine “Kürdistan” kelimesi geçen seçim müziklerinin flaş belleğe kimin yüklediğinin sorulduğunu söyledi. İfade işlemlerinin ardından serbest bırakılan Karasu, polisin seçim müziklerinin bulunduğu flaş belleğe el koyduğunu aktardı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ