Saray, İş Bankası hisselerinin Hazine'ye devri planını çizmiş

Cumhurbaşkanlığı tarafından CHP'ye ait İş Bankası hisselerinin Hazine'ye devri son günlerde bir kez daha gündemde.
Formül konusunda bir belirsizlik yaşanırken Sözcü yazarı Deniz Zeyrek'in aktardığına göre iktidar yetkilileri bir formül üzerinde yoğunlaştı. Buna göre hisseler, Hazine'ye devredilirken para Türk Dil Kurumu (TDK) ve Türk Tarih Kurumu'na (TTK) aktarılacak.

Deniz Zeyrek, "Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve partisi, İş Bankası konusunda ilginç bir yol izliyor. CHP, Erdoğan'a karşılık verirse çıkacak tartışmayla seçim öncesinde ülkenin gerçek gündeminin unutulacağından endişe ediyor" diyor. CHP'nin sessiz kalmasını fırsat bilen AKP'nin de hisselerin CHP'den alınması konusunda sessiz sedasız adım atmaya hazırlandığını kaydeden yazar, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum'un bu adımın sinyalini şu formülle ortaya koyduğunu paylaşıyor:

"CHP'nin İş Bankası'ndaki hisseleri Hazine'ye devredilsin, ancak mali menfaatlerinden yine Atatürk Dil ve Tarih Kurumları yararlanmaya devam etsin."


Zeyrek'in yazısına göre Uçum, devamında CHP'nin İş Bankası hisselerini muhafaza etmesine dair anayasal bir güvence olmadığını savunuyor. 12 Eylül darbecilerinin kapattığı CHP'nin 1992'de yeniden açılmasının  'siyasi devamlılık' olabileceğini, ama 'hukuki devamlılık' olamayacağını belirten Uçum, bu nedenle 1992'de kanunla verilen hisselerin, bir kanunla CHP'den alınabileceği görüşünü öne sürüyor.

Uçum, tartışma yaratacak tezini şöyle açıyor:

"Kimse 12 Eylülcülerin anayasal ve kanun düzeni geçersizdir gibi abes bir iddia ileri sürümüyor. Aksine tüm anayasal ve kanuni düzenin geçerliliği veri kabul ediliyor: 1982 Anayasası geçerli, kanunlar geçerli, parti kapatmalar geçerlidir. Siyasi yasaklar geçerlidir. Ancak tüm bunlar demokratik hukuk açısından gayri meşrudur. Bununla birlikte kanun yoluyla yeni CHP'ye İş Bankası hisselerini vermek geçerlidir. Ancak bu düzenleme demokratik sistem açısından meşru değildir. Bu durumda kanun yoluyla bu hisseleri asli sahibine iade etmek hem geçerli hem meşru olacaktır. Pozitif hukuk açısından CHP'nin iddia ettiği siyasi devamlılık, mirasçılık statüsünün korunmasını sağlamaz. Mirasçılık için hukuki devamlılık gerekir o da yoktur."
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ