‘Santraller kapanabilir, elektriksiz günler kapıda mı?’

Merkez Bankası yıllık 15.39’a yükselen enflasyonun önümüzdeki dönem talep daralmasıyla yıl sonunda yüzde 13.4’e düşeceğini açıklarken gelen yeni zam haberleri ekonomik hedeflerin doğruluğu konusunda şüpheleri artırıyor.


BOTAŞ elektrik üretimi yapan doğalgaz çevrim santrallerine sattığı gazın fiyatını yüzde 50 artırıken elektrik fiyatlarına konutlarda yüzde 9, sanayide ise yüzde 14 zam geldi. Son zamların ardından elektrik fiyatları yılbaşından bu yana konutlar için yüzde 22, sanayi için de yüzde 28 artmış oldu.

Elektrik satış fiyatlarını belirlemekle yükümlü EPDK bu yıl fiyatlara bu yıl Ocak ve Nisan ayında sırasıyla yüzde 8.8 ve yüzde 2.89 zam yapmıştı. Elektrik fiyatındaki artış yılbaşından bu yana görülen 5.2 puanlık genel enflasyon artışının 5 katına ulaşmış durumda. Yeni zamların gelmesine de kesin gözüyle bakılıyor. 


Gazete Duvar yazarı Mühdan Sağlam, “Son elektrik zamları ve doğalgaz santrallerine gelen zamlar iki açıdan önemli. Birincisi kurulu kapasite gereği karanlıkta kalmayacak olsak da bu zamlar her alanda daha fazla mali yük demek. İkincisi kömüre yönelişi teşvik eden adımların hızlanması demek” görüşünü dile getiriyor.

Liranın dolar başta olmak üzere döviz karşındaki rekor düzeydeki değer kaybının, enerji alanında neredeyse her kalemde faturalara yansıyacağını söyleyen Sağlam, ağustos zammıyla birlikte konutlar için elektrik fiyatlarındaki artış 2018’de yüzde 22’ye ulaştığına dikkat çekerek 230 kilovatsaatlik asgari elektrik tüketimi olan bir ailenin 2017’deki 95 TL’lik aylık faturasının 116 liraya çıktığını belirtiyor.

Türkiye’nin 2017’deki elektrik üretiminin yüzde 37’si doğalgazdan, yüzde 33’ü kömürden, yüzde 20’si hidroelektrik enerjiden, yüzde 6’sı rüzgârdan, yüzde 2’si jeotermal enerjiden, yüzde 2’si diğer kaynaklardan sağlandığını kaydeden Sağlam, Türkiye’de 2017 verilerine göre elektrik üreten 286 doğalgaz santralinin mevcut olduğuna dikkat çekerek, santrallerin kapanmasının tetiklenebileceği görüşünü dile getiriyor.

“Peki, santraller kapanırsa elektriksiz kalır mıyız?” sorusuna cevap arayan Sağlam, “Bakanlığın kurulu kapasite verileri incelendiğinde şimdilik böyle bir ihtimalin olmadığını söylemek mümkün. Ayrıca doğalgaza alternatif bir santral inşa süreci gündemde” diyor.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ