Rutkay Aziz’den Erdoğan’a: Ben mi faşistim, Mozart mı?

Oyuncu Rutkay Aziz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 'Cumhurbaşkanını Mozart dinlemeye zorlamak faşistliğin dik alasıdır' sözlerine cevap verdi: "Faşizmin ne olduğu o zaman tam bilinemiyor. Ben mi faşist oluyorum bu durumda Mozart mı?"
Cumhurbaşkanı Tayyip Edoğan’ın ‘Cumhurbaşkanı bir Mozart bir Beethoven dinlesin. Belki iyi gelir’ sözleri nedeniyle hedef aldığı Rutkay Aziz’den cevap geldi.

‘İNSANLIK ADINA MOZART’I KORUMAKTAN YANAYIM‘

Aziz, Erdoğan’ın, “Bu ülkenin meşrebi ve duruşu belli olan Cumhurbaşkanını Mozart dinlemeye zorlamak faşistliğin dik alasıdır” sözleri için, “Faşizmin ne olduğu o zaman tam bilinemiyor. Ben mi faşist oluyorum bu durumda Mozart mı oluyor faşist? Böyle bir durum varsa ben insanlık adına Mozart’ı korumaktan yanayım” dedi.


Artı TV yayınına bağlanan oyuncu Rutkay Aziz, aslında Erdoğan’a bir şey önermediğini belirterek, “Sadece bana Erdoğan’ın Fazıl Say konserine gideceği söylendi, bu konuda ne düşündüğüm soruldu. Ben de ‘Çok iyi olur, Mozart ve Beethowen dinler, iyi gelir’ dedim” şeklinde konuştu.

‘MUHALEFETTE KİM VARSA MÜSVEDDE OLUYOR’

Erdoğan’ın sanatçılarla ilgili sık sık ‘müsvedde’ ifadesi kullanmasını da değerlendiren Rutkay Aziz, “Sanata ve kültür hayatımıza nasıl baktıklarının göstergesidir. Bu Metin’le başladı Müjdat’la, başka arkadaşlarla devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanı, Metin’e ve Müjdat’a ‘sanatçı müsveddeleri’ derken aslında ucu açık bir laf ediyor. Yani muhalefette kim varsa, kim eleştirel bir yaklaşım içindeyse bunlar demek ki müsvedde oluyor. Kim müsvedde, kim değil bunu halk zaten belli bir yerde kendisi getirip, koyuyor. Bunun ötesinde daha fazla muhatap tutmanın bir anlamı yoktur kendilerini” şeklinde konuştu.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ