Rus siyaset bilimci: "Anayasa değişikliği hayata geçecektir"

Bu değişiklik teklifini belli bir dereceye kadar otoriterleşme olarak düşünebiliriz. Ancak bu, Doğu'daki siyasi sistemlerin en belirgin özelliği olarak kabul edilir. Memnuniyetle olmazsa zımni olarak...
Rus Pravda Gazetesi Türkiye'deki Anayasa değişiklik teklifini masaya yatırdı. Siyaset Bilimci Ajdar Kurtov'un konuyla igili yorumlarına yer verilen makalede, Cumhurbaşkanının yetkilerini artıran Anayasa değişikliği referandumdan geçeceği belirtildi.

Pravda'da yer alan makale değerlendirme şu şekilde:

TBMM, Cumhurbaşkanının yetkilerini artıran Anayasa değişiklik paketini kabul etti. Son maddenin kabulünün ardından Anayasa değişiklik paketi referanduma gidecek. 


Konuyu değerlendiren Ulusal Strateji Sorunları dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve Siyaset Bilimci Ajdar Kurtov'a göre Türkiye normal olmayan bir süreçten geçmesine rağmen, bu durum Erdoğan için çok ciddi problemlere yol açmayacak.

"Anayasa değişiklik paketi kararı Türkiye'deki mevzuat uyarınca referanduma sunulmalıdır. Ben Türkiye'nin çok zor bir durumdan geçtiğini düşünsem de bu durumun Erdoğan için ciddi problemlere yol açacağını sanmıyorum.

Türkiye'de terörist saldırılar var, Meclis'te gittikçe derinleşen karşıt görüşler var, Kürtleri temsil eden partiye yönelik gözaltılar var. Çeşitli politikacıların faaliyetlerini engelleme çalışan çeşitli yaptırımlar var. Kürtlerin yaşadığı bölgelerde çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine yol açan askeri operasyonlar devam ediyor. 

Bütün bunlar gösteriyor ki; Türk halkının bir bölümü cumhurbaşkanı ve iktidar partisinden memnun değil. Ancak ben bu karşıt kesimin, referandumda Anayasa değişiklik paketinin hayata geçmesini engelleyebilecek oyların çoğunluğunu alabileceğini düşünmüyorum. Bu referandumun Cumhurbaşkanının yetkilerini artırmaya yönelik yapıldığını unutmamak gerekir.

Bu değişiklik teklifini belli bir dereceye kadar otoriterleşme olarak düşünebiliriz. Ancak bu, Doğu'daki siyasi sistemlerin en belirgin özelliği olarak kabul edilir. Memnuniyetle olmazsa zımni olarak...

Bu Avrupa ya da Batı'nın halkı değil, mantalite tamamen farklı. Bundan dolayı Anayasa reformu hayata geçecektir."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ