Reuters: Arap liderler Türkiye'nin Sünni islamcılara verdiği destekten tedirgin

Reuters haber ajansı, Suriye yönetiminin bazı Arap ülkeleriyle ilişkilerindeki normalleşme adımlarını analiz eden bir makale yayınladı.

Analizde Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır gibi Amerikan müttefiklerinin Beşar Esad yönetimiyle ekonomik ve diplomatik ilişkilerini son dönemde canlandırdığı belirtilirken, "Türkiye'nin ve bölgedeki Sünni İslamcılara desteğinin özellikle endişe yarattığı" vurgulandı.

Reuters, Beşar Esad'ın mayıs ayındaki seçimleri kazandığının açıklanmasının Batılı devletlerin gözündeki 'parya' statüsünü değiştirmediğini belirtse de, 'Arap liderlerin Esad'ın iktidara sağlam bir şekilde hakim olduğu gerçeğiyle barışmaya başladığı' yorumuna yer verdi.


Kahire, Amman ve Abu Dabi gibi başkentlerin Şam'la ilişkilerinde ekonomi ve Covid-19'un yanı sıra siyasi gerekçeleri de gözettiğini yazan Reuters, bu gerekçeler arasında iki unsuru sıraladı.

Bu unsurlardan biri 'Esad'ın en güçlü destekçisi olan ve Suriye'nin yeniden entegrasyonu için baskı yapan Rusya ile ilişkiler', diğeri ise 'İran ve Türkiye'nin Suriye'de elde ettiği nüfuza nasıl karşı koyulacağı' meselesi olarak sıralandı.

Analizde, "Türkiye ve bölge çapındaki -ki buna Suriye'nin kuzeyinde, hâlâ Esad'ın kontrolünün dışında bulunan bir kuşak da dahil- Sünni İslamcılara verdiği destek, İslamcı gruplara karşı Şam'la işbirliği yapabilecek olan Arap hükümdarlar için özellikle endişe sebebi" yorumu yapıldı.

Ayrıca, Arap ülkeleri ile Şam yönetimi arasındaki yakınlaşma işaretlerinin artmasına rağmen Amerikan yönetiminin politikalarının belirleyici bir faktör olmaya devam edeceği belirtildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ