Reina Katliamı davası: Sanık yine savunma yapmadı

39 kişinin hayatını kaybettiği Reina katliamına ilişkin görülen davada sanık Abdulkadir Masharipov savunma yapmadı. Mahkeme başkanı "Önümüzdeki duruşma savunma yap artık!" dedi. Sanık daha önceki duruşmalarda da savunma yapmamıştı.
İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Reina’ya (1 ocak 2017) yılbaşı gecesi düzenlenen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği katliam davası Silivri’de Cezaevi’nin karşısında bulunan binada gerçekleşti. Duruşmada Abdulkadir Masharipov’un da aralarında bulunduğu 41’i tutuklu 54 sanık hazır bulundu. Tutuklu sanıklar Masharipov’un eşi Zarina Nurullayeva’ın da aralarında bulunduğu üç kadın sanık SEGBİS aracılığıyla duruşmaya bağlanırken, sekiz tutuksuz sanık da duruşmaya katıldı.

‘ÖNÜMÜZDEKİ DURUŞMA SAVUNMA YAPACAĞIM’

Savunma yapması için söz verilen Abdulkadir Masharipov “Tam hazır olamadım. Hazırlık yapamadım. Önümüzdeki duruşma savunma yapacağım” dedi. Mahkeme Başkanı da “Önümüzdeki duruşma yap artık!” dedi. Sanık Masharipov, “Dosyayı bana göndermiyorlar, bana ulaştırmıyorlar. Dosyayı incelemek için süre istiyorum. Ayrıca dosyadaki kelimeler zor geliyor. Tercümana ihtiyacım var” diye konuştu. Bu talep üzerine mahkeme başkanı da cezaevinden talepte bulunması gerektiğini söyledi. Söz alan müşteki avukatları da ‘Şikayetimiz devam ediyor” dedi.


39 KİŞİ ÖLMÜŞ, 79 KİŞİ YARALANMIŞTI 

Duruşma savcısı da Abdulkadir Masharipov’a önümüzdeki duruşmaya kadar süre verilmesini talep ederek, dosya kapsamı, suçların katalog suçlardan olması, kaçma şüphesi ve adli kontrol hükümlerinin de yetersiz kalacağı gerekçeleriyle 44 sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi. Duruşma sanık ve avukatların konuşmasıyla devam ediyor.

Ortaköy’de yılbaşı gecesi Reina’da gerçekleştirilen saldırıda 39 kişi yaşamını yitirmiş 79 kişi ise yaralanmıştı.


Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ