Prof. Dr. İzzet Özgenç, hukuki açıdan tehlike oluşturacak adımlara dikkat çekti

Türk Ceza Kanunu'nun kurucuların arasında gösterilen Prof Dr. İzzet Özgenç, AYM kararının uygulanmamasını eleştirdi. Prof. Dr. İzzet Özgenç, "Bu olay, Türkiye'nin hukuk kaosuna sürüklenmesi sürecinin bir parçasını oluşturmaktadır" dedi.
Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) Şahin Alpay ve Mehmet Altan kararının mahkemeler tarafından uygulanmamasına AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşlerine çok önem verdiği bir isim olan Prof. Dr. İzzet Özgenç'ten de eleştiri geldi. Prof. Dr. İzzet Özgenç, "Bu olay, Türkiye'nin hukuk kaosuna sürüklenmesi sürecinin bir parçasını oluşturmaktadır" şeklinde konuştu. 

Havuz gazetesi Karar'da konuya değinen Yazar Elif Çakır, "Bir yargı merci başka bir yagı merciini..." başlıklı yazısında Özgenç'in ne dediğini yazdı:

"Anayasa Mahkemesi’nin Şahin Alpay ve Mehmet Altan ile ilgili vermiş olduğu “ihlal var” kararı üzerine önce siyasilerden, sonra yerel mahkemeden garip tepkiler gelince...


Prof. Dr. İzzet Özgenç Hocamız sosyal medya hesabından bu tartışmaların sebep olacağı olası tehlikeye dikkat çekerek özetle şunları yazdı.

“Bu kararların içeriğine ilişkin hukuki değerlendirmelerimi, başta sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere, ilgili kamu otoriteleri paylaşmış bulunmaktayım.”

“Türkiye’de yaşanan yargı mercilerinin itibarsızlaştırılması sürecinde, bir yargı merciinin bir başka yargı merciini itibarsızlaştırması sürecine girmiş bulunmaktayız.”

“Bu olay, Türkiye’nin hukuk kaosuna sürüklenmesi sürecinin bir parçasını oluşturmaktadır.”

İzzet Özgenç kim midir?

AKP hükümetlerinin 2005 yılından bu yana, terörle mücadele, ceza kanunları, terörün finanse edilmesinin önlenmesini sağlayacak yasalar ve ceza yasalarının yazılmasında başında durmuş, çalışmış, yasaların yazılmasına öncülük etmiş bir isim.

Ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Meclis’e bir kanun, bir yasa tasarısı getirilmeden önce mutlaka bakanlarına “Bunu İzzet Hoca gördü mü” diyerek önemsediği, İzzet Hocasız adım atmadığı bir isim. AK Parti açısından referans olan Türkiye’nin sayılı ceza hukukçularından bir isim.

Velhasıl İzzet Hoca tehlikeye dikkat çekerek diyor ki, “bir yargı kurumunun başka bir yargı kurumunu itibarsızlaştırdığı bir döneme girmiş bulunmaktayız.”

AK Parti umarım bu hususları dikkate alır."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ