‘Polisin üzerine koştuysa, ensesinden nasıl vurulur?’

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde bulunan Sümerpark civarında, 14 Nisan Pazar günü sabah saatlerinde 20 yaşındaki Recep Hantaş polisin silahından çıkan kurşunla yaşamını yitirdi.


Hantaş’ın cenazesi polis ablukası altında, sadece aile bireylerinin katılımı ile toprağa verildi. 

Diyarbakır Valiliği, Recep Hantaş’ın ‘dur’ ihtarına uymadığı’ gerekçesiyle vurulduğunu duyururken, olayla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında mahkemeye sevk edilen iki polisten biri tutuklandı, diğeri ise ‘adli kontrol’ şartıyla serbest bırakıldı.


Recep Hantaş’ın ağabeyi Efe Hantaş ise kardeşinin vurulması ve Diyarbakır Valiliği açıklaması arasında çelişkiler olduğunu söylüyor.

‘POLİS ‘YANLIŞLIKLA’ VURULDUĞUNU SÖYLÜYOR’

BBC Türkçe’den Hatice Kamer’e konuşan ağabey Hantaş, polisin kendilerine kardeşinin ‘yanlışlıkla vurduğunu’ söylediğini aktarıyor:

“Kardeşimin durumuyla ilgili bilgiyi otopsi işleminden sonra verdiler ve polis bize Recep ile arkadaşı parkta otururken gelen bir ihbar üzerine operasyon yapıldığını, o sırada yanlışlıkla Recep’ i vurduklarını söyledi.”

‘ÜZERİNİZE KOŞUYORSA, NASIL ENSESİNDEN VURULUR?’ 

Efe Hantaş, kardeşinin polisin üzerine doğru koştuğu sırada vurulduğu iddiasına da inanmadığını vurgulayarak, “Polis bize anlattığı açıklama ile valilik açıklaması birbirini tutmuyor. Kardeşim parkta oturuyormuş. Nasıl maskeli oluyor, sizin üzerinize koşuyorsa eğer, nasıl ensesinden vuruluyor anlamıyorum” diyor.

‘AMACINIZ UYARMAKSA NEDEN KAFASINA SIKTINIZ?’ 

Kardeşinin vücudunda dört kurşun yarası olduğunu söyleyen Efe Hantaş, “Bir kurşun sıkarsan etkisiz hale gelir ama iki kurşunu kafasından birini göğsünden birini bacağından yemiş. Eğer amacınız uyarmaksa neden kafasına sıktınız” diye de soruyor.

‘HIRSIZLIK’ SUÇLAMASI 

Kardeşinin daha önce de polis tarafında sık sık kimlik kontrolüne tabi tutulduğunu söyleyen Efe Hantaş, valilik açıklamasında Recep Hantaş’ın UYAP sorgusunda ‘hırsızlık’, ‘resmi belgede sahtecilik’, ‘yaralama’ ve ‘konut dokunulmazlığı’ gibi suçlardan çok sayıda kaydı olduğu öne sürülmesine de tepkili.

‘KARDEŞİM HURDACILIK YAPARDI’ 

Efe Hantaş, kardeşinin hurdacılık yaptığını, kendisine getirilen hurdalar arasında zaman zaman hırsızlık mallarının çıktığını, bu yüzden hırsızlık şüphesiyle gözaltına alındığını belirtiyor.

“Kardeşim hurdacılık yapardı, hurdaya çıkardı, Birkaç defa ona hurda getirenler hırsızlık malları getirmiş. Bu yüzden hırsızlık şüphesiyle gözaltına alındı. Ama terörle ilgili hiçbir dosyası ya da bağlantısı yok. Bize gelen bilgiye göre terörle bağlantısı olduğunu iddia ettikleri ve gözaltına aldıklarını söyledikleri R.Y isimli şahıs da serbest bırakılmış. O şahsı tanımıyorum ama, açıklamada onun terörle bağlantısı olduğunu iddia etmişsiniz, madem öyle onu neden serbest bırakıyorsunuz?”

VALİLİK NE DEMİŞTİ? 

“14.04.2019 günü saat 03.20 sıralarında Diyarbakır ili Yenişehir ilçesi Sümer Park içerisine yüzleri maskeli 2 şahsın girdiği yönünde alınan 155 ihbarına istinaden ekiplerimizce park içerisinde yapılan araştırma sırasında 2 şahsın görevlilerimizin üzerine doğru koşarak gelmesi üzerine ‘dur’ ihtarı yapılmış, ihtara uyan R.Y. isimli şüpheli şahıs teslim olmuş ancak diğer şüpheli şahıs R.H. kaçmaya devam etmiş, durması için uyarı atışı yapılmış ancak şüpheli şahıs durmamış ve vurularak etkisiz hale getirilmiştir.

R.H. isimli şahsın yapılan Uyap sorgusunda hırsızlık, resmi belgede sahtecilik, başkalarına ait kimlik bilgilerini kullanma, basit yaralama, konut dokunulmazlığını ihlal suçlarından çok sayıda kaydı olduğu anlaşılmıştır.

R.Y. isimli şahsın yapılan Uyap sorgusunda Pkk/Kck Terör Örgütüne Üye olmaktan, şahıs iş yerinden ve kurumdan hırsızlık, kasten yaralama, kullanmak için uyuşturucu madde bulundurma, kayıp şahıs ve Terör Örgütü Propagandası Yapmak suçlarında kaydının olduğu anlaşılmıştır.

Olay yerinde yapılan incelemede; Maktülün yakınında 1 adet Kuru Sıkı Tabanca, Boş Kovanlar, Nüve ve Gömlek parçaları elde edilmiştir.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ