Onun gözyaşları herkesi çok etkilemişti, 13 ay sonra eşine ve çocuklarına kavuştu

Felsefe öğretmeni Yasin Atik (38) 13 ay sonra eşine ve çocuklarına kavuştu. Atik ailesini havaalanında çiçeklerle karşıladı.


Yasin Atik’i hemen hatırlayacaksınız. Eşi Yasemin Atik’in (35) evde doğum yapmak zorunda kaldığını gözyaşlarıyla anlamıştı.Merkezi ABD’de bulunan insan hakları kuruluşu Advocates of Silenced Turkey (AST) tarafından hazırlanan videoda Yasin Atik, 13 ayrı ayrı kaldığı eşine ve 4 çocuğuna duyduğu özlemi dile getirmek için kamera karşısına geçmişti.
 
Ama asıl içini yakan olay, ailece Türkiye’de yaşadıkları zor günlerdi. 15 Temmuz’dan sonra doğumhanede kapısında bile kadınlar gözaltına alındığı için Yasemin Atik saklanmak zorunda kalmış ve oğlu Yusuf Muhsin’i başkasına ait bir evde, 4 metrekarelik bir odada, muşambanın üzerinde dünyay getirmişti.


Daha sonra da ailece Yunanistan’a geçerek Türkiye’yi terk etmeye karar vermişlerdi. Kucağında bebek, Enes (11), Reyhan (10), Nalan (4) olmak üzere toplamda 4 çocukla Meriç’i geçip Selanik’e yerleştiler. Yasin Atik Amerika vizesi olduğu için ABD’ye gitti. B ir iş bulup yerleşip amacı da ailesini yanına alabilmekti. Nihayet o gün geldi. Bütün aile bu akşam Amerika’da bir araya geldi.   
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ