ODTÜ'lü öğrenciler 'Tayyipler Alemi' pankartı gerekçesiyle tutuklandı

Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) 'Tayyipler Alemi' karikatürü pankartını açtıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 4'ü öğrenci mahkeme tarafından tutuklanarak ceza evine gönderildi.
Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) mezuniyet töreninde taşınan ve AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik hakaret içerdiği iddia edilen pankarta ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan 5  öğrenciden 4’ü tutuklandı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerin ardından adliyeye getirilen öğrenciler, soruşturmayı yürüten savcıya ifade verdikten sonra mahkemeye sevk edildi.

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce sorgulanan öğrencilerden pankartı taşıyan D.C.Y., B.A. ve F.E.D. ile pankartı hazırladığı belirtilen Ö.K., tutuklandı. Pankartı bastığı belirlenen Ş.D. ise serbest bırakıldı.


OLAYIN GEÇMİŞİ

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), kurumun 2017- 2018 yılı mezuniyet töreninde taşıdıkları pankart nedeniyle ilk aşamada 3 öğrencinin gözaltına alınmıştı. Daha sonra 2 öğrenci daha gözaltına alındı.

Mezunlar, ODTÜ geleneğini bozmayarak yürüyüş sırasında bazı pankartlar ve dövizler taşıdı. Bu pankartlarda Türkiye’de 24 Haziran seçim sonuçları ile çocuk kaçırılmaları ve cinsel istismar gibi siyasi ve toplumsal gündeme ilişkin ifadeler de vardı, hükümet, muhalefet ve üniversite yönetimine yönelik mesajlar da.

Penguen dergisinin karikatüristlerinin çizdiği “Tayyipler Alemi” karakterlerinin bulunduğu pankartı taşıyan 3 mezun ise, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla gözaltına alındı. Söz konusu karikatür AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 40 bin TL tazminat talebiyle başlattığı yargı süreci sonrası, 2006’da aklanmıştı.

Sosyal medyada, özel güvenlik görevlilerinin bir grup mezunun ODTÜ Rektörü Verşan Kök’ü protesto eden pankartına müdahale ederek indirmeye çalıştığı, yürüyüşteki diğer mezunların buna tepki gösterdiğine ilişkin bazı görüntüler de yer aldı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ