​"Obama Gülen'in iadesi konusunda parmağını bile kıpırdatmadı"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın CNN Türk'te gündemi değerlendirdi.
Kalın, Fethullah Gülen'in iadesi konusunda eski ABD Başkanı Barack Obama'nın parmağını bile kıpırdatmadığını savunurken şöyle devam etti: "Şimdi Trump yönetimi devraldı. Beklentimiz FE..'nün iadesi. Bunun için de temaslarımız yoğun bir şekilde sürüyor. Cumhurbaşkanımız Erdoğan'la son telefon görüşmesinde Trump konuyu ciddiyetle dinledi. Şimdi ayın 30'unda ABD Dışişleri Bakanı geliyor, kendisiyle bu konuyu konuşacağız. Bizim gördüğümüz Trump yönetimi bu konuda çalışma içerisinde." 

"Kimse baskı altında hissetmesin" 

Kalın, "Hayır diyenlerin üzerinde baskı mı var?" sorusuna ise, "Batı basınına bakıyoruz nasıl hırslı bir saldırının yapıldığını görüyoruz. Sanki 16 Nisan'da 'evet' çıkarsa demokrasi kalmayacak. Yalan yanlış eksik bilgilerle olmayan bir şeyin kavgasını veriyoruz. Kimse kendini baskı altında hissetmesin. Herkes tercihini demokratik bir şekilde yapacak" yanıtını verdi. 

"Alman büyükelçi Dışişleri'ne çağrıldı" 

Kalın dün Almanya'da PKK yandaşlarınca yapılan miting hakkında da konuştu. "Nevruz'un adını da kirletiyorlar" diyen Kalın, bu mitingle ilgili Alman Büyükelçi'nin dün akşam Dışişleri'ne çağrıldığını ve çok sert bir dille kınandığını açıkladı.  
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ