Nuriye Gülmen ilk kez mahkemede

Ekrandan oldukça bitkin gözükse de cesurca savunma yapıyor...
Açlık grevinin 254'üncü gününde olan tutuklu Nuriye Gülmen, ilk kez SEGBİS'le ifade verdiği mahkemede, “Savunma yeteneğim ve direncim boyun eğmez. AKP iktidarı beni işimden atamaz. Ben ondan hesap soruyorum. Sadece işimi geri istiyorum” dedi.  

Numune Hastanesi'nde kurulan SEGBİS ile duruşmaya katılan Gülmen’in yorgun görüntüsü ekrana yansıdı. Salondakilere el sallayan Gülmen, alkışlarla karşılık buldu. Bunun üzerine mahkeme başkanı izleyicilerin çıkartılacağı yönünde uyarıda bulundu. Gülmen'in açlık grevinin 236'ncı gününde doktoru Onur Karahancı, 38 kiloya düştüğünü açıklamıştı. Gülmen'in görüntüsü tutuklandığı 22 Mayıs'tan bu yana kamuoyuna yansımıyor.
 
Elini göğsün üzerinde tutarak ifade veren Gülmen, sık sık yutkunarak, kendisine destek olanları isim isim teşekkür etti. Gülmen, ifadesinde, “Yüksel direnişine, kendisini yalnız bırakmayan herkesi en içten duygularımla selamlıyorum. İnsanlar açlığımızı paylaştılar. Esra Özakça, Mehmet Güvel, Feridun Osmanağaoğlu ve İsmail Erdoğan, açlığımızı paylaştılar. Onları sevgiyle selamlıyorum. Yüksel direnişçilerini, Acun hocayı, Veli abiyi, Nazife’yi, Mehmet’i, Sultan’ı ve artık tanımadığım gazetelerden gördüğüm Yüksel’i sahiplenen direnişçilere ayrıca selamlarımı gönderiyorum. Yanımızda olan halkımıza yürekten teşekkür ediyorum. Terör demagojilerine inanmayıp bizim için bir şeyler yapan herkese teşekkür ediyorum. Milletvekillerine ve avukatlarımıza. En başından beri mahkemeye keyfi olarak getirilmedim. Mahkemelere katılmak istediğim halde" diye konuştu.

 
Gülmen, bu sırada konuşmasına sık sık ara vermek zorunda kaldı. Kardeşi ve refakatçisi Beyza Gülmen, sık sık su verdi. 
 
'AYLARCA TECRİT ALTINDAYDIM’
 
Gülmen, ifadesine şöyle devam etti: "Numune Hastanesi’nde çok sağlıksız koşullar altında kalıyorum. Odada sürekli bir ışık yanıyor. Açlık grevindeki bir insan olmasam bile bu ışık altında uyuyamam. Ben aylarca tecrit altındayım. Fotoğrafçı bile fotoğrafımızı çekmiyor. Çok kapsamlı bir savunma hazırladım. Ancak önce Nuriye Gülmen kimdir, neden açlık grevine başladı bunu anlatmak istiyorum. Yemek yemek içgüdüsel bir davranıştır. Kimse kimseye talimatla istediğine 1 gün dahi aç kalın diyemez! 254 gündür aç kaldım. 
 
Ben Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde araştırma görevlisiyim. Öğretim üyelerinin angarya işlerini kabul etmedim. Mesai saatleri dışında katıldığım eylemlerden dolayı soruşturma geçirdim. Ali İsmail Korkmaz’ın duruşmalarına katıldığım için soruşturma geçirdim. Sendikamın çağrılarına katıldığım için soruşturma geçirdim. 38 gün boyunca Ali İsmail uyanacak diye bekleyen Emel Anne’nin gözyaşlarına şahidim. Ben her fırsatta o uyanacak diye oraya gittim.

 
Bitirdiğim tezimi bitirmedim diye haksız şekilde açığa alındım. Oysa ben onca emekle bitirdim. Ben hakkımı arayan bir insanım. Haksızlığa uğrayanların yanında olan bir insanım. Soruşturma geçirdiğim halde acısı olanı paylaşan insanım. Ben 9 Kasım’da o eyleme başladım. Savunma yeteneğim ve direncim boyun eğmez. AKP iktidarı beni işimden atamaz. Ben ondan hesap soruyorum. Sadece işimi geri istiyorum."
 
Gülmen, yaklaşık 55 dakika sonra ifadesine yeniden ara vermek zorunda kaldı. Duruşmaya 10 dakika ara verildi.
 
KENDİNİ TOPARLAYARAK YENİDEN DEVAM ETTİ
 
Gülmen, aranın ardından savunmasına şöyle devam etti: "Bu direniş bizim halkımıza sözümüzdür! İşimizi geri istiyoruz, olacağız dedik olduk. Yüksel direnişi devam etti. Gözaltına götürüyorlardı 'Kabahatler Kanunu' ya da canları ne isterlerse öyle davranıyorlardı. OHAL vardı, kimse bir şey yapmaya cesaret edemiyordu! Biz vardık, halk bunun farkında. Açlık grevimiz ve direnişimiz AKP’nin KHK’larının meşruluğunu ortadan kaldırdı! Haksız yere insanlar, hiç bir gerekçe gösterilmeden işlerinden atılıyor. Bu bu kadar kolay değil! Biz bunun bu kadar kolay olmadığını anlattık. Bu KHK sonrası YÖK’le görüşmek istedik, karşımızda muhatap bulamadık! Topladığımız imzaları teslim etmek istedik. 
 
İmzalar topladık, basın açıklamaları yaptık, muhatap bulamadık. Acun Karadağ ne güzel ifade etmiş 'taş duydu, beton duydu, bir siz duymadınız.' Sonrasında açlık grevi kararı aldık.
 
Semih ile açlık grevi kararı sonrası gözaltına alındık. 5 gün TEM’de tutulduk. Adli kontrolle serbest kaldık. Tekrar Yüksel’e gittik. Açlık grevinin 75. günü gözaltına alındık, dosyalar üzerine oynamalar yapılarak, birleştirilerek tutuklandık."

 
Mahkeme heyeti duruşmaya saat 14.00'e kadar ara verdi.
 
Duruşma salonu bodrum katında bulunduğundan dolayı Gülmen'in ifadesi sırasında sık sık SEGBİS bağlantısında sorun yaşandı. 
 
9 Kasım 2016 tarihinde ihraç edilen ve açlık grevinin 76’ncı günü tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen, ilk üç duruşmaya sağlık sorunları ve ulaşım problemleri gerekçe göstererek getirilmemişti. Gülmen ile birlikte yargılanan eğitimci Semih Özakça bir önceki duruşmada ev hapsi ile tahliye olmuştu. 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ