Nobel Barış Ödülü Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmet Ali’nin oldu

Norveç’in başkenti Oslo’daki Nobel Komitesi, 2019 Nobel Barış Ödülü’ne Eritre ile barış imzalayan Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmet Ali’nin layık görüldüğünü duyurdu.


Nobel Barış Ödülü, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmet Ali’ye verildi. Ali’nin Eritre ile sınır çatışmasını çözmede kararlı inisiyatifi, uluslararası iş birliği ve barışa ulaşılmasındaki çabaları dolayısıyla ödüle layık görüldüğü bildirildi.

Nobel Komitesi’nden yapılan açıklamada, 2019 Nobel Barış Ödülü’nün sahibi Abiy Ahmet Ali’nin, Eritre Devlet Başkanı Isaias Afewerki ile yakın iş birliği içinde Etiyopya ve Eritre arasında uzun süredir devam eden açmazı sona erdirmek için bir barış anlaşmasının ilkelerini hızlı biçimde şekillendirdiği, kararlı inisiyatifi, uluslararası iş birliğine ve barışa ulaşılmasındaki çabaları dolayısıyla bu ödüle uygun bulunduğu açıklandı.


BARIŞ VE UZLAŞI ÇALIŞMALARI

Ali’nin çabalarının teşvik edilmesi gerektiğine inanıldığı, ödülün barış ve uzlaşı konusundaki önemli çalışmasında Etiyopya Başbakanı Ali’yi güçlendirmesinin ümit edildiği ifade edildi.

Ali’nin Etiyopya’da da birçok vatandaşa daha parlak bir gelecek ve iyi bir hayat ümidi veren önemli reformlara imza attığı aktarılan açıklamada, başbakan olarak uzlaşıya, dayanışmaya ve sosyal adalete ön ayak olmaya çabaladığı belirtildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ