Nezaretteki şüpheli ölüme otopsisiz soruşturma başlatıldı!

15 Temmuz soruşturmaları kapsamında Antalya’ra gözaltına alınan ve 12 gün sonra nezarette ölen Davut Türkel’e klasik otopsi yapılmadığı ortaya çıktı. Türkel hakkında işkence iddialarına rağmen klasik otopsi yapılmaması dikkat çekti.
Yaklaşık 10 gün hastanede kalan işçi Davut Türkel, 3 Ağustos 2017’de yoğun bakımda hayatını kaybetti. Türkel’in polislerin kolları arasında götürülürken nasıl düşüp kafasını çarptığı konusu soru işaretiydi.

Antalya’da işçiler tarafından kurulan Akdeniz Çalışanlar Derneği’ne (AKÇADER) 13 Temmuz 2017’de operasyon düzenlendi. Çoğunluğunu asgari ücretle geçimini sağlamaya çalışan işçilerin oluşturduğu derneğin üyelerinin evleri sabah 06.30 zincirleme biçimde baskına uğrarken, gözaltına alınanlardan biri de Davut Türkel’di. 90 işçinin gözaltına alındığı operasyonda uzun gözaltı süreci uygulanırken, 59 yaşındaki Davut Türkel gözaltında hayatını kaybetti.

Türkel, gözaltının 12. günü 24 Temmuz 2017’de komaya girdi. Emniyet’ten ailesine verilen bilgiye göre ifade vermeye götürülürken düştü ve kafasını Adliye’de merdivenlere çarptı.Yaklaşık 10 gün hastanede kalan işçi Davut Türkel, 3 Ağustos 2017’de yoğun bakımda hayatını kaybetti.


NASIL DÜŞTÜ?


Polislerin kolları arasında götürülürken nasıl düşüp kafasını çarptığı konusu soru işaretiydi. Gözler otopsi sonucuna çevrilmişti. Ancak 12 gün gözaltında tutulduktan sonra nezarette şüpheli şekilde hayatını kaybeden 3 çocuk babası işçiye klasik otopsi dahi yapılmadığı ortaya çıktı.

ACELE TAHLİYE


Şüphe çeken bir başka durum ise işçi Davut Türkel’in komaya girdikten hemen sonra, daha ifadesi bile alınmadan, savcı ve hakim karşısına çıkartılmadan hakkında alel acele verilen tahliye kararıydı. Yeni doğum yapmış annelerin bebekleriyle tutuklandığı, kanser hastalarının ameliyattan hemen sonra cezaevine götürüldüğü bir ortamda işçi Davut Türkel hakkında acele verilen tahliye kararı bir şeylerin örtülmeye çalışıldığını gösteriyor. İşçi maaşıyla üç kız çocuğuna ve hasta eşine bakan işçi Davut Türkel’den geriye gözü yaşlı ailesi kaldı.

 
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ