New York Times: ‘Erdoğan’dan kaçışlar başladı’

Yarınki seçimlerle ilgili bir dizi analiz yayınlayan ABD merkezli muteber The New York Times (NYT) gazetesi bugünkü nüshasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisi AKP’den kaçışların başladığını yazdı.
Gazetenin İstanbul Büro Şefi Carlotta Gall’ın imzasını taşıyan haber analizde Erdoğan’ın anketlerde görünmesine rağmen ilk defa çok zayıf olduğuna işaret ediliyor. Türkiye’deki seçimlerin dış dünya tarafından da yakından takip edildiğine dikkat çeken NYT, Türk halkının otoriter yönetime devam mı diyeceği yoksa demokratik bir tercihte mi bulunacağının merak konusu olduğunu yazdı. 

Haber, Erdoğan’dan kaçışın görünür hale geldiğini savunuyor. Destekçilerinin Erdoğan’a sevgilerini hala gösterdiklerini ancak çoğunun uzun süren mitinglerin yarısında meydanı terketmeye başladıklarını yazan NYT, memurların da işlerini muhafaza etmek için mecburen Erdoğan’ın mitinglerine katıldıklarını – muhalefetin ağzından- ifade ediyor. 

Metropoll’un sahibi Özer Sencar’ın görüşlerine yer veren gazete Erdoğan’ın destekçilerinden yüzde 7-8’inin taraf değiştirmesi durumunda AKP’nin seçimleri kaybedeceğini, bu kaçışın şimdiden başladığını ve referandumda bunun görüldüğünü yazıyor. Muhafazakar İslamcı Kürtlerin Erdoğan’ın Barış Süreci’ni sonlandırılmasından büyük hayal kırıklığına uğradığına dikkat çekiliyor. 


Tarımın çökmesinin, liradaki sert düşüş ve gıda fiyatlarındaki patlamanın Erdoğan’a şok bir yenilgi tattırabileceğine dikkat çekilen analizde bütün bu olumsuzluklara rağmen iki yıl önceki darbe teşebbüsünden sonra Erdoğan’ın bütün şartları büyük oranda kendi lehine çevirdiği vurgulanıyor. ‘Erdoğan aşırı yetkilerini aralarında 9 Kürt milletvekili, düzinelerce HDP çalışanı, 70 bin öğrenci, eylemci, memur ve askeri hapsetmek için kullandı. Mitingler yasaklandı, resmi televizyon kanalı ise sıkıca kontrol ediliyor’ diyen NYT son 6 haftada Erdoğan’ın TRT’de 181 saat, CHP lideri Muharrem İnce’nin 15 saat, İyi Parti liderinin 3 saat, diğerlerinin ise 1 saat göründüğünü kaydediyor. TRT’nin yanında Erdoğan’ın mitinglerinin neredeyse bütün televizyon kanalları tarafından canlı yayınlandığı ve sesinin her yerde duyulduğunu yazan NYT, ‘Erdoğan ayrıca, devletin bütün kademelerini kontrol ediyor, OHAL idaresi altında kanun hükmünde kararnamelerle yönetiyor, evcilleştirilmiş bir yargıya ve Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’na güveniyor’ yorumunu yapıyor. 

Yaklaşık yüzde 10 olan Kürt oylarının hayati önemde olduğunu, HDP’nin barajı aşması durumunda Erdoğan’ın Meclis’te çoğunluğu kaybedeceğini vurgulayan NYT, geçtiğimiz günlerde yanlışlıkla internete konan ve Erdoğan’ın taraftarlarına ‘HDP’yi yüzde 10’un altında bırakın’ talimatı verdiği görüntüleri hatırlatıyor. 

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ