Nadira Kadirova’nın ölümü hakkında Emniyetten şaşırtan açıklama

Savcılığın ‘intihar’ diyerek takipsizlik verdiği, AKP’li Şirin’in evinde yaşanan Nadira Kadirova’nın ölümüne ilişkin Meclis soru önergesine EGM’den gelen cevapta tahkikatın sürdüğü belirtildi.


Asker kökenli AKP’li Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde şüpheli şekilde ölen, Özbek asıllı Nadira Kadirova olayına ilişkin CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun Meclis’e verdiği soru önergesine Emniyet Genel Müdürlüğünden (EGM) cevap geldi.

TAHKİKAT DEVAM EDİYOR


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle 7 Ekim 2019 tarihinde Meclis’e sunulan soru önergesine gelen, 22 Haziran tarihli cevap yazısında, “Kolluk kuvvetleri görevlerini, kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanması ve devam ettirilmesi amacı ile kanunların kendisine verdiği yetkiye dayanarak, hukukun üstünlüğü ilkesine bağlı kalarak ifa etmekte olup adli makamların bilgisi ve talimatları doğrultusunda yerine getirmektedir. Soru önergesinde bahsi geçen olayla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca 2019/148242 soruşturma numarası ile tahkikat devam etmektedir” ifadeleri yer aldı.

SAVCILIK İNTİHAR DEMİŞTİ

Kadirova’nın ölümü ‘intihar’ diyerek, 2 Martta dosya hakkında takipsizlik veren Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, olaya ilişkin tespitlerinde şu ifadelere yer vermişti, “Kadirova’nın, Şirin Ünal’a ait silahı ve bir adet mermiyi dolap içerisinden alarak sakladığı, olay günü odasının kapısını kilitleyerek söz konusu silahı kalp üzerine dayayıp bir el atış yapmak suretiyle intihar ettiği… Kadirova’yı intihara azmettiren, teşvik eden, intihar kararını kuvvetlendiren ve intiharına herhangi bir şekilde yardım eden kişi ya da kişilerin bulunmadığı anlaşılmıştır.”

AVUKATI AYM’YE HAZIRLANIYOR

Savcılığın kararına itiraz eden Kadirova ailesinin avukatı Prof. Dr. İlyas Doğan’nın yaptığı itiraz ise 7 Mayıs günü reddedilmiş, Doğan “Olay yeri soruşturmasının yapılmamasının bir yaşam hakkı ihlali olduğunu” belirterek, Anayasa Mahkemesi’ne başvurmaya hazırlandıklarını belirtmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ