'MİT, Kosova'da yanlış kişiyi kaçırdı' iddiası

Ocakmedya'da yazılar kaleme alan gazeteci Adeline Sfishta, Mart ayı sonunda, 'F.... üyesi oldukları iddiasıyla MİT operasyonu ile Kosova'dan Türkiye'ye getirilen altı kişiden birinin yanlış kişi olmasına rağmen tutuklandığını iddia etti.
Sfishta, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, kişilerin karıştırılması olayına dair şu detaylara yer verdi:


"Kosova'da tutuklanıp Türkiye'ye gönderilen 6 Türk ile ilgili bir skandal ortaya çıktı. Polis yanlışlıkla Hasan Hüseyin Demir yerine Hasan Hüseyin Günakan'ı tutuklamış, durumun yanlış olduğunu anlayan polis Kosova MİT'ine sormuş, bu farklı adam, istihbarat olsun olsun getirin demiş?"
 

Aynı iddiayı dillendiren bir başka gazeteci de Nate Schenkkan oldu. Twitter'dan yaptığı paylaşımda Schenkkan, "Türkiye'nin Kosova'daki kaçırmalarıyla ilgili çılgın gelişme: Kaçırılan altı kişiden biri yanlış kişi. (MİT) ön adı aynı olan ancak soy isimleri farklı yanlış kişiyi aldı. Yanlışlıkla alınan kişi hala Türkiye cezaevinde; doğru kişi ise Kosova'dan ayrıldı ve Avrupa'dan sığınma aldı."
  Gazeteci Schenkkan, daha önceki haberlerde tutuklanan kişiyle ilgili medyaya servis edilen haberde de yanlışlığın açıkça görüldüğüne dikkat çekti:

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca, MİT tarafından yakalanan ve Türkiye'ye özel uçakla getirilen örgütün üst düzey isimlerinden olduğu belirlenen şüpheliler Cihan Özkan, Kahraman Demirez, Hasan Hüseyin Günakan, Mustafa Erdem, Osman Karakaya ve Yusuf Karabina hakkında yürütülen soruşturma sürüyor.

Savcılığın talimatı doğrultusunda İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğü ekiplerince işlemleri gerçekleştirilen şüpheliler ile ilgili adli işlemler sürerken, şüpheliler hakkında 15 Temmuz darbe girişimin ardından birçok ildeki başsavcılıklarca tek tek soruşturma açıldığı ve firari oldukları için haklarında yakalama kararı bulunduğu öğrenildi.

Şüpheliler hakkında örgüte yönelik açılan soruşturmalar şöyle: "Şüphelilerden Osman Karakaya hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nda, şüpheli Mustafa Erdem hakkında ise hem Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'nda hem de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nda, şüpheli Cihan Özkan hakkında ise İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nda, şüpheli Yusuf Karabina hakkında Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı'nda, şüpheli Hasan Hüseyin Demir - hakkında Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı'nda ve şüpheli Kahraman Demirez hakkında ise Afyon Cumhuriyet Başsavcılığı'nda soruşturma var."

Aslında 'yanlışlığı' ilk duyuran Vocal Europe'ta bir yazı kaleme alan Valeria Mingardi. Demir'in durumu ile ilgili kapsamlı bir yazan Mingardi, AKP hükümetinin Balkanlar'da yürüttüğü propaganda faaliyetleriyle ilgili de kaydadeğer bilgilere yer verdi.

'Kaçırma' olayının ardından Kosova'da İçişleri Bakanı ve istibarat servisi şefi görevden alınmıştı. Kosova Başbakanı Ramuş Haradinay, olayda sorumluluğu bulunan içişleri Bakanı Flamur Sefaj ve Kosova İstihbarat Ajansı Müdürü Driton Gashi’yi görevden uzaklaştırmıştı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ