Mezar saldırganı Süleyman Soylu'yu yalanladı

Soylu'nun yalanladığı sloganları attığını ifadesinde itiraf etti.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Aysel Tuğluk'un annesi Hatun Tuğluk'un Ankara'da düzenlenen cenaze töreninde çıkan olaylara ilişkin "Görüntüleri kare kare izledim. ‘Buraya Ermeni gömdürmeyiz. Buraya Alevi gömdürmeyiz’ gibi cümleler sarf edilmemiş" demişti. Ancak tutuklu sanıklardan birisinin ifadesi Soylu'nun sözlerini boşa çıkardı.

13 Eylül gecesi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un Ankara’da düzenlenen cenaze törenine bir grup saldırıda bulunmuş saldırının ardından cenaze mezarlıktan çıkarılarak Tunceli’ye gönderilmişti.

Mezarlığa saldıranların “Burası Ermeni mezarlığı değil” diye slogan attıkları da belirlenmişti. Ancak olayın ardından açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu saldırı esnasında çekilen bütün videoları kare kare izlediğini belirterek iddia edildiği gibi ırkçı sloganların atılmadığını savunmuştu. Bakan Soylu, “Görüntüleri kare kare izledim ve söylenenleri dikkatle dinledim. Hakikaten çok çirkin. Diyorlar ki ‘Burada şehit mezarı var, gömdürmeyiz. Burası Türkiye buraya gömdürmeyiz.' Bunlar tabi ki kabul edebilir değil. Öte yandan ‘Buraya Ermeni gömdürmeyiz. Buraya Alevi gömdürmeyiz' gibi cümleler edilmemiş. Bunlar telaffuz edilmiş gibi bir algı oluşturmak çok tehlikeli. Maalesef bunu yapıyorlar” demişti.
IRKÇI SLOGAN ATILMIŞ!

Ancak Kanal D Haber, Bakan Soylu’nun sözlerini çürüten belgeye ulaştı. Kanalın haberine göre cenazeye saldıran isimlerden Cemil Özdemir’in polisteki ifadesinde “Burası Türkiye Cumhuriyeti devleti mezarlığı. Burası Ermeni mezarlığı değil, teröristler gömülemez” diye slogan attığını söylediği anlaşıldı.
Yükleniyor...
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ