Mersin Emniyet Müdürlüğü’nde 40 bin mermi kayıp iddiası

Mersin Emniyet Müdürlüğü envanterinden 40 bin adet merminin kayıp olduğu iddiasını Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel’in Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.
Skandal olayın yaşandığı Emniyet Müdürlüğü’nde iki polis memurunun gözaltına alındığını ifade eden Gökçel, 40 bin merminin çalındığını ve yerel seçim öncesi karışıklık çıkartmak üzere dağıtıldığı yönünde iddiaların olduğunu söyledi.İKİ POLİS MEMURU GÖZALTINA ALINDI İDDİASI


Mersin’de yaşanan kayıp mermi olayı İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen müfettişlerin incelemesinin ardından ortaya çıktığı ifade ediliyor. Mersin Emniyet Müdürlüğü’nün deposunda yapılan sayımda 40 bin tabanca mermisinin kayıp olduğu tespit edildi. Depodan sorumlu iki polis memuru, kayıp tespitinin ardından gözaltına alındığı belirtildi.

KAMUOYUNDAN GİZLENDİ

Kamuoyundan gizlenen skandal olayın ortaya çıkması üzerine CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması için soru önergesi verdi. Emniyet Müdürlüğü’ndeki 40 bin merminin çalındığını ve satıldığını iddia eden Gökçek, kamuoyundan gizlenen mermilerin Mersin ve Çukurova’da yerel seçimler öncesi karışıklık çıkarmak için kullanılmak üzere dağıtıldığının öne sürüldüğünü söyledi.

MERSİN HALKI TEDİRGİN

Mersin’de uzun süredir bu iddianın konuşulduğunu söyleyen CHP’li Gökçek, vatandaşı tedirgin eden söylentilerin derhal açıklığa kavuşturulması gerektiğini söyledi. Kamuoyunu meşgul eden bu tarz konuların üzerine gidilmediğinde bilgi kirliliği oluştuğunu savunan Gökçel, bunun da halkın güven duygusunu sarstığını savundu.

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçek’in sorusu şu şekilde;

-Söz konusu iddialar doğru mudur? Vahim iddialara yönelik herhangi bir inceleme başlatılmış mıdır?

-Mersin Emniyet Teşkilatının envanterine kayıtlı silah ve mühimmat sayısı nedir? Envanterde herhangi bir eksilme söz konusu mudur?

-Mersin İl Emniyet Müdürlüğü başta olmak üzere son 5 yıl içinde emniyet teşkilatına ait mühimmatlarda hırsızlık söz konusu olmuş mudur? Bunun illere göre dağılımı nedir?

-Çalınan/eksilen mühimmatların akıbeti ne olmuştur?

-Yerel seçimler öncesinde seçim çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için ne gibi ek önlemler alınmaktadır?

-YSK tarafından seçimlere girmesi onaylanmış siyasal partilerin taşınır ve taşınmaz malları ile bu siyasal partiler lehine çalışma yürüten vatandaşların korunmasına yönelik olarak aldığınız ek tedbirler nedir?

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ