Meriç’teki mülteci akını mayıs ayında bıçak gibi kesildi

Türkiye’den Yunanistan’a Meriç (Evros) Nehri üzerinden geçiş yapan mültecilerin sayısında Mayıs ayında önemli bir düşüş yaşanıyor.Nisan ayında başta Suriyeli, Pakistanlı ve Afganistanlı olmak üzere yaklaşık 4.000 mülteci ve göçmen Meriç üzerinden Yunanistan’a geçiş yaparken, Mayıs ayında şimdiye kadar elde edilen veriler göçmenlerin birkaç yüz ile sınırlı olduğunu gösteriyor. 


Bu gelişme Yunan basınında “adeta görünmez bir el Türkiye’den Avrupa’ya gitmek isteyen göçmen ve mültecileri engellemişe benziyor” yorumlarının yapılmasına yol açtı. 

Oysa yazın gelmesiyle birlikte bölgedeki hava şartları oldukça elverişli. Meriç nehrinin su seviyesi yavaş yavaş düşüyor. Meriç’te iki Yunan askerinin Türkler tarafından tutuklanması sonrası Yunan-Türk ilişkilerindeki gerginlik nedeniyle göçmenleri geri göndermeler de durmuş gibi. Yunan sınır muhafızları caydırıcı güçten ziyade göçmen kabul komiserleri rolüne bürünmüş durumda. 

Ancak herkes ne oldu da bir anda mülteci ve göçmen akını böyle bıçak kesmiş gibi durdu diye soruyor. Atina merkezli ulusal yayın yapan Kathimerini gazetesine konuşan Meriç-Evros ilindeki Yunan sınır muhafızları kaynakları “Muhtemelen onları Avrupa ile pazarlık yapan ve güç gösterisinde bulunan Türkiye’nin görünmez eli durdurdu. Türkiye böylece Yunanistan’a yönelik mülteci akınlarını, özellikle de Meriç bölgesinde, sadece kendisinin ayarlayabileceğini hatırlatıyor” diyor. Her ne kadar mülteci akınlarındaki bu azalma Yunan yetkililerini rahatlatsa da, bunun geçici bir durum olduğu endişesi hakim. Çünkü Yunanistan geneli faaliyette olan 16 mülteci merkezi hınca hınç dolu. Bu merkezlerde mülteciler arasındaki kavgalar da eksik olmuyor. En son Langadika bölgelerinde bıçaklar çekilmişti. Bu nedenler Evros’ta mülteci musluğunun yeniden açılma ihtimali karşısında Yunan yetkililer oldukça kaygılı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ