MEB’in ‘gazetecilik’ kitapçığında erkekler aile içi şiddet mağduru gösterildi

MEB “Kocasını Tanınmaz Hale Getirdi” başlıklı haber yayınladı ve Şefkat-Der Genel Başkanı Bulan'ın “Aslında yardıma muhtaç mağdur erkeklerin sayısı daha fazla” iddiasını çocuklara 'örnek' haber diye gösterdi.


Her gün kadına yönelik yeni bir şiddet veya kadın cinayeti haberi geliyor. Kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanarak hükûmetten şiddetle etkin bir şekilde mücadele etmesini istiyor. Diğer taraftan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) internet sitesinde yer verdiği “Gazetecilik İnternet Haberciliği” başlığıyla yayımlanan kitapçıkta “Kocasını Tanınmaz Hale Getirdi” başlığı attığı ‘örnek’ bir haberde kadınları şiddet faili, erkekleri şiddet mağduru olarak gösteriyor.

MEB’in 2011 tarihli bir kitapçığında öğrencilere örnek olarak gösterilen bir haber tepki topladı. “Kocasını Tanınmaz Hale Getirdi” başlıklığıyla verilen haberde, İstanbul’da bir kadının kocasına yönelik şiddet uyguladığı ve erkeğin sığınma evinde yaşamak zorunda kaldığı anlatıldı.


“Erkekler de korunmaya muhtaç” ara başlığı atılan haberde, Şefkat-Der Genel Başkanı Hayrettin Bulan’ın konuya ilişkin kullandığı, “Bugüne kadar kadın kadar erkeklerin de zaman zaman bir yerlere sığınma ihtiyacının olduğunu söylemeye çalıştım. Aslında yardıma muhtaç mağdur erkeklerin sayısı daha fazla” ifadeleri yer aldı.

KİTAPÇIK MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

Rehberi Meclis gündemine taşıyan HDP Milletvekili Züleyha Gülüm, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Gülüm, önergesinde, “Kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında önemli sorumlulukları bulunan bakanlığınızın öğrenme materyalinde kadınların yok sayılması ve şiddet uygulayan olarak lanse edilmesi, toplumsal gerçeklerle örtüşmediği gibi tersi bir algının da oluşmasına ve cinsiyetçiliğin yeniden üretilmesine neden olmaktadır” dedi.

Gülüm, Selçuk’a, “Eğitimde toplumsal cinsiyet eşitliğinin göz ardı edilmesi; kadın ve kız çocuklarına yönelik şiddet ve cinsel istismarı tetikleyeceğinin farkında mısınız?” sorusunu yöneltti.

Gülüm’e yanıt veren Selçuk ise kitapçığı savundu. Kadına şiddet haberlerine “farklı bir bakış” getirmek istediklerini ileri süren Selçuk, “Günümüzde kadına şiddet haberlerinin yoğunluğuna farklı bir bakış açısı getirerek durumu düşünülenin aksine eleştirel bir bakış açısıyla değerlendirmek maksadıyla ilgili modüle metinde yer verilmiştir” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ