​Mansur Yavaş'ı 'seçtirmeme'nin yeni formülü: Hapis cezası istemli dava

AKP yanlısı Sabah Gazetesi'nde Fatih Ulaş imzası ile yer alan haberde, "CHP'li Mansur ağır cezalık" olduğu başlığı dikkat çekerken, Yavaş'a, yediemin olarak teslim aldığı 600 bin dolarlık senedi tahsil etmeye kalkışma suçlaması yöneltildi.


31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mansur Yavaş hakkında, 'görevi kötüye kullanma' suçlamasıyla altı ay ila iki yıl arasında, 'kişilerin huzur ve sükununu bozma' iddiasıyla da üç ay ila bir yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Kamuoyu araştırmalarının AKP'de rahatsızlık yarattığı, Mansur Yavaş'ın AKP'li rakibi Mehmet Özhaseki karşısında önde olduğunu ortaya koyan kimi kamuoyu araştırmalarının ardından, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Anketler güven vermiyor, ciddi manada manipülasyonlar" iddiasında bulunmuştu. 


Şimdilerde ise, söz konusu dava ile Mansur Yavaş'ın seçilmesinin önünün kesilmeye çalışıldığı, belediye başkanı seçilse bile başkanlığının düşeceği iddiaları gündemde.

AKP yanlısı Sabah Gazetesi'nde Fatih Ulaş imzası ile yer alan haberde, "CHP'li Mansur ağır cezalık" olduğu başlığı dikkat çekerken, Yavaş'a, yediemin olarak teslim aldığı 600 bin dolarlık senedi tahsil etmeye kalkışma suçlaması yöneltildiği belirtildi. 

Haberde aynı zamanda, Yavaş 'iş takipçiliği yaparak, sahte senet nedeniyle 'kötü niyet' tazminat cezasına çarptırılmak'la suçlanıyor.

Haberin detayında şu iddialara yer verildi:

"İş adamı Necmettin Kesgin'in, kendisi adına düzenlenmiş 600 bin dolarlık sahte seneti zorla tahsil etmeye çalışan Yavaş hakkında Aralık 2017'de 'karşılıksız senedi işleme koyma', 'tehdit' ve 'şantaj' suçlarından savcılığa da suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı. Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı, avukat olması nedeniyle Yavaş hakkında soruşturma yürütebilmek için Adalet Bakanlığı'ndan izin istedi. Bakanlık, dosya üzerindeki incelemesini tamamlayarak, Yavaş hakkında soruşturma izni veren fezlekeyi geçen ay Başsavcılığa gönderdi. Savcılık da soruşturmasını tamamlayarak Yavaş hakkında iddianamesini yazdı. 7 Mart'ta Ankara Batı 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianamenin 8 Mart'ta mahkeme heyetince kabul edilmesiyle birlikte Yavaş'a dava açılmış oldu. Savcılığın iddianamesinde, Yavaş'ın 'görevi kötüye kullanma' suçundan 6 ay ile 2 yıl arasında, 'kişilerin huzur ve sükununu bozma' suçundan da 3 ay ile 1 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istendi."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ