Maliye bakanı paralel evrenden bildiriyor

Erdoğan rejimi bile isteye Avrupa Birliği ile ilişkileri kopartıp atmaya çalışırken Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ekonomik ilişkiler önümüzdeki dönemde daha artacak ve gelişecek'' dedi.
Maliye Bakanı Naci Ağbal, Konya'da Konya Sanayi Odası tarafından bir otelde düzenlenen 'Konya Üretiyor Türkiye Büyüyor' adlı toplantıya katıldı. Hükümetin ekonomiye yönelik yaptığı projeleri anlatan Bakan Ağbal, 2009 yılından sonra küresel ekonomik krizin 2016 yılında yaşandığını belirtti. 

Amerika Birleşik Devletleri'nde de seçimlerin bitmesine rağmen halen ekonomik belirsizliğin sürdüğünü öne süren Ağbal, ''Bugün Amerika yönetiminin, ekonomik politikalarının ne yönde olacağına dair ciddi belirsizlik ve kafa karışıklıkları var. Bu da küresel belirsizliğin kaynağını oluşturuyor. Önümüzdeki dönemde küresel faiz oranlarının yukarıya gideceği bir tabloyla karşı karşıyayız'' dedi. 

''AB'NİN DAĞILMA KAYGILARI VAR''

Avrupa Birliği'ne de değinen Bakan Ağbal, Avrupa Birliği'nin ciddi bir travma ve dağılma kaygıları yaşadığını söyledi. Ağbal, '' Artık küresel üretimin, finansın merkezi olan Avrupa gidecek, bunun yerine başka yeni global merkezler, finans ve üretim merkezi haline gelecek.''dedi.

''AB İLE İLİŞKİLERİMİZ ARTARAK DEVAM EDECEK''
Avrupa Birliği ile ekonomik ilişkilerin artarak devam edeceğini ifade eden Ağbal, ''Bu yapılanları, Avrupa halklarıyla ilişkilendirmek asla mümkün değil. Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ekonomik ilişkiler önümüzdeki dönemde daha artacak ve gelişecek. Biz gümrük birliği güncelleme çalışmalarını yürütüyoruz. Buna çok önem veriyoruz. Avrupa Birliği de bizim kadar buna önem veriyor. Dolayısıyla ülkeler arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi Avrupa Birliği, Türkiye ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda herhangi bir farklı bir mecraya gitmemiz asla söz konusu değil. Bunlar daha da geliştirilecektir. Ama biz inanıyoruz ki, sağduyudan yoksun kısa dönemli seçim kaygıları nedeniyle ortaya konulan bu siyasi tavırlar, demokrasi tarihinde bir çöplük olup gidecektir. Biz millet olarak sağduyulu hareket edeceğiz. Ortaya konulan tavra aynı mecrada diplomatik yollarla cevabını mutlaka vereceğiz'' diye konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ